Ratuj Głuszca
przypadek

Każdy kto choć raz szukał logicznego i racjonalnego wytłumaczenia – niewytłumaczalnego, wie że są dwie szkoły: naukowa oraz paranaukowa. Telepatia, czy zwykły zbieg okoliczności, a może coś zupełnie innego?

Myśląc o kimś nagle ta osoba dzwoni, albo ktoś o niej mówi. Z kimś, na kogo wpadliśmy na ulicy spotykamy się miesiąc później w jednym z pięćdziesięciu przedziałów, w jednym z kilkunastu pociągów. Pomagamy staruszce potykającej się na chodniku, kilka dni później sami się potykamy i ktoś wyciąga do nas rękę. Szczęśliwy traf na loterii kiedy właśnie skończyły się wszystkie oszczędności, propozycja pracy kiedy straciliśmy już nadzieję na jej znalezienie, łowca talentu odkrywający w młodej niepozornej dziewczynie marzącej o karierze sławną modelkę.  Czy o tym co nas spotyka decyduje przypadek?

Przypadek od wieków fascynował ludzi. Już w starożytności starano się przypisać pewne wydarzenia znakom. Auspicje – umiejętne czytanie z lotu ptaków miały decydować o tym czy wyruszyć na bitwę po zwycięstwo. Wróżbici i chiromanci przewidywali przyszłość na podstawie daty urodzenia i linii papilarnych. Do dziś astrologia opiera się na założeniu, w którym człowiek przychodzi na świat z misją, a jego celem jest odnalezienie owego powołania.

Ale to nie studium przypadku wyłącznie dla zajmujących się okultyzmem i parapsychologią. Przyczynowość jest na tyle intrygująca, że wielu naukowców i fizyków pokusiło się o próby jego wytłumaczenia. Do dziś znany psychiatra Carl Gustav Jung znany jest z badań nad przypadkiem oraz próbą jego interpretacji, zwąc go synchronicznością.

Aneta Bulkowska

Komentarze wyłączone.