Ratuj Głuszca
ludzie

Synchroniczność lub koincydencja zdarzeń, to teoria działająca obok zasady przyczynowości. Polega na pojawianiu się równoległych zdarzeń, stanów psychicznych w jednej linii czasowej nie związanych ze sobą przyczynowo. Twórcą tej koncepcji był Carl Gustav Jung, który od 1930 roku fascynował się skutecznością Yijing – chińskiej wyroczni. Jednak przełomem było pewne zdarzenie podczas wizyty jego pacjentki przytaczane jako wstęp do licznych wykładów.

W momencie gdy pacjentka opowiadała Jungowi sen o złotym skarabeuszu do pokoju wleciał owad przypominający do złudzenia tego z opowieści. Co ciekawe pomieszczenie było przyciemnione, co raczej nie powinno przyciągnąć chrząszcza. To dodatkowo utwierdziło lekarza w znaczeniu tego incydentu. Uznał więc, że skarabeusz – symbol odrodzenia miał poszerzyć świadomość pacjentki zamkniętej w schematycznym myśleniu o zjawiska irracjonalne, była to jednak osobista interpretacja.

Pojęcie koincydencji pierwszy wprowadził Artur Schopenhauer w 1836 roku. Zaś wiedeński biolog Paul Kammer w wieku dwudziestu lat poświęcił mu długi okres wnikliwej i karkołomnej pracy, za to wynik okazał się zdumiewający. Paul zasiadał w centrum miasta w określonych godzinach i w swoim dzienniku zapisywał przechodniów, wyszczególniając ich cechy: wygląd zewnętrzny, wiek oraz pory przechodzenia. Według jego notatek ludzie o podobnych cechach pojawiali się w danym miejscu z dużą częstotliwością. Przypadkowo gdy przez alejkę przechodziła dama z parasolką, można było być pewnym, że za nią pójdą inne panie z parasolkami, podobnie nobliwi panowie z wąsem i bakami. To zjawisko nazwał „serią”.

Szwajcarski fizyk Wolfgan Paul jeden z twórców mechaniki kwantowej stwierdził, że koincydencje są manifestacjami tej samej siły, która dąży do tego, żeby chaotycznemu życiu nadać własny porządek (Naturerklärung und Psyche)

 Aneta Bulkowska

Komentarzy: 5 w artykule: ”Synchroniczność i koincydencja”

 1. nba 2k16 pisze:

  nba 2k16…

  Many thanks very valuable. Will share website with my good friends…

 2. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Keep up the helpful work and bringing in the group!…

 3. Google pisze:

  Google…

  We like to honor lots of other internet websites on the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages worth checking out….

 4. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Thanks a bunch! This is an terrific internet site!….

 5. Google pisze:

  Google…

  We came across a cool web-site that you just could possibly enjoy. Take a search in case you want….