Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Magiczne trzy wyrazy. Magiczne ich brzmienie, znaczenie i sens. Na samą myśl o Świętach Bożego Narodzenia w okolicach naszych serc pojawia się ogromna porcja ciepła, wysuwająca na pierwszy plan naszych wyobrażeń rodzinną atmosferę, świąteczne dekoracje, podarunki, mieniącą się kolorowymi światełkami choinkę i spożywane raz do roku, za to w nieograniczonych ilościach, wyjątkowe potrawy. Pomimo, że Święta Bożego Narodzenia dla wiernych znaczą to samo, to jednak celebruje się je w różnoraki sposób. Każda rodzina ma swoje własne tradycje, przechodzące z pokolenia na pokolenie. A co dopiero gdyby tak spróbować zebrać tradycje świąteczne wszystkich chrześcijan? Chrześcijaństwo wyznawane jest przez ok. 33% ludności świata. Przeważają oni w strukturze religijnej Europy, obu Ameryk i Australii, w Afryce stanowią ok. 38% ludności, w Azji – mniejszość. Niełatwym, więc zadaniem okazuje się, zebranie świątecznych tradycji z całego świata, tym bardziej jeśli chce się je ująć w kilkunastu zdaniach. Mimo to, spróbujmy.

 

Zacznijmy od Ameryki Południowej. W Brazylii wigilijny stół zastawia się indykiem, pieczonym prosiakiem oraz włoską babką panettone. panettone male Światowe Boże NarodzenieWszystkie słodkości przygotowywane są na bazie mleka skondensowanego i jajek, do których dodawane są orzechy i suszone owoce. Świętujący kupują sztuczne, tropikalne drzewka, a niedobór śniegu rekompensuje Brazylijczykom śnieg w spreju, którym spryskują ozdobne drzewka. Niektórzy budują również szopki. W Boliwii w wieczór wigilijny święci się figurki Jezusa wykonane własnoręcznie. Następnie trwa nocna zabawa. Ulice pełne są tańczących i rozbawionych tłumów, a zamiast choinek, kolorowymi lampkami, mienią się palmy. W wigilijną noc o 24:00 otwiera się szampana, wznosi toast i zasiada do kolacji. Nie byłoby jej bez indyka i wina. Niepijący preferują colę.

 

Podobnie jest w Kolumbii, gdzie po ostatniej mszy Kolumbijczycy bawią się do późnej nocy. Na wigilijną wieczerzę spożywają oni indyka, polędwicę z sosem z ananasa, czy figi w lukrze. W Kolumbii ogromną wagę przykłada się do dekoracji świątecznych. Z początkiem grudnia Kolumbijczycy przystrajają krzewy i drzewka kolorowymi ozdobami.

 

Przenieśmy się do Meksyku. Tutaj jednym ze zwyczajów jest piniata, czyli gliniane naczynie wypełnione słodyczami. 15 grudnia piniatę wiesza się pod sufitem. Zbierają się pod nią dzieci i jedno z nich rozbija kijem naczynie. Zaczyna się wówczas wyścig w zbieraniu słodyczy. W wigilię Meksykanie zajadają się wędzonym dorszem z papryką, oliwą i małymi grzankami oraz pieczonym indykiem, owocami i słodyczami. Podróż do Ameryki Środkowej zakończymy w Panamie. Warto wspomnieć, że w tym państwie wieczerza wigilijna nie istnieje. Dzień ten nie jest uważany za wyjątkowy, traktuje się go jak każdy inny. Jedyne, co wprawia w świąteczny klimat to wiele ozdób i dekoracji domu.

 

Wybierzmy się teraz do jednego z państw wyspiarskich. Filipiny. Tu przygotowania do Świąt zaczynają się już w listopadzie. Od tego czasu robi się nie tylko zakupy i dekoracje, ale także składa życzenia. Wigilia zaczyna się pasterką, po której następuje Noche Buena, czyli całonocna zabawa, symbolizująca podziękowanie za miniony rok i zapowiedź kolejnego roku. Zanim się jednak ona rozpocznie mieszkańcy Filipin najadają się obfitą ucztą. karekare male Światowe Boże NarodzenieA na niej zazwyczaj gości adobe, czyli tradycyjny gulasz z kilku rodzajów mięs oraz kare-kare – danie z ogona i kości wołowych, pieczonych w sosie z orzeszków ziemnych. Serwuje się również ryby i kraby w sosie czosnkowym z sokiem z limonek.

 

Krótka wizyta w Afryce i wracamy do Europy. Otóż w Kamerunie Boże Narodzenie przypada na okres wakacji i intensywnych prac polowych. Kameruńczycy wystrajają swoje domy i przystrajają palmy. Przysmakiem świątecznym jest najczęściej antylopa, małpa, jeżozwierz lub wąż boa. Mięso to podaje się z ryżem. W Kamerunie spożywa się także smażone banany i faszerowane warzywa. Posiłek popija się sokiem imbirowym i winem palmowym. W Wigilię wierni wspólnie śpiewają pieśni i czytają Biblię. Z reguły odbywa się to wokół ogniska.

 

Skupmy się nieco bardziej na europejskim wigilijnym menu.

 

W Hiszpanii na kolacji wigilijnej nie może zabraknąć pieczonej ryby i ciasta Trzech Króli. Przysmak ten piecze się z ciasta francuskiego i migdałów. Zapieka się w nim małe upominki, które znajduje się podczas wigilii. We Francji główne danie składa się z pasztetu z gęsiej lub kaczej wątróbki, wędzonego łososia i indyka. W Norwegii na stół wigilijny serwuje się żeberka wieprzowe, gotowane mięso owcze oraz Lutefisk, czyli potrawę z solonej i gotowanej ryby, podawaną z boczkiem. lutefiks male Światowe Boże NarodzenieNajpopularniejszym daniem w Wielkiej Brytanii jest po raz kolejny indyk, lecz tym razem z borówkami. W Niemczech świętujący zajadają się mało oryginalnymi kiełbaskami i sałatką z ziemniakami. Jedynie w Austrii na świątecznym stole znajdziemy karpia. Duńczycy preferują pieczoną kaczkę oraz ryż z migdałami. W południowej części Włoch podczas wigilijnej kolacji przeważa lasagne z wieprzowiną, serem i sosem pomidorowym oraz zupy z truflami, czy jajkami przepiórczymi. Na północy kraju jada się tortellini w rosole. Małe pierożki faszerowane są szynką i różnymi gatunkami sera.

 

Najbliższe polskiej tradycji wigilijnej są tradycje czeskie, słowackie i litewskie. Na Słowacji wieczerzę, tak jak w Polsce, rozpoczyna podzielenie się opłatkiem. Przed jedzeniem świętujący modlą się. Na wigilijny stół podaje się karpia. Kolejną tradycyjną potrawą jest zupa z kwaszoną kapustą i grzybami, tzw. kapustnica. kapustnica male Światowe Boże NarodzenieW czasie słowackich Świąt Bożego Narodzenia nie może zabraknąć orzechów. Jedna z tradycyjnych zabaw polega na tym, że każdy z rodziny losuje orzecha. W przypadku, gdy orzech w środku jest zdrowy, oznacza to, że nadchodzący rok będzie pomyślny. Litwini 24 grudnia spożywają znaną w Polsce kutię i barszcz czerwony z uszkami, natomiast Czesi zajadają się karpiem i piją kompot z suszonych owoców.

 

Nasze polskie święta są wyjątkowo rodzinne i tradycyjne. Błyszczące choinki, ozdoby, mroźne powietrze i kołnierze białego puchu za oknem są idealnym dopełnieniem obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Spędzenie Świąt, w którymś z wyżej wymienionych państw, a szczególnie tych egzotycznych, byłoby na pewno znakomitym doświadczeniem. Jednak pomimo tego, że wszędzie dobrze, to w domu najlepiej…

 

Patrycja Jaskot

Autor wpisu: ag

Jeden komentarz :) w artykule: ”Światowe Boże Narodzenie”

  1. NBA pisze:

    NBA…

    You’ve wonderful info in this case…