Ratuj Głuszca
dukan

Świat kręci się wokół Dukana. Gdzie się nie rozejrzeć to albo ktoś na Dukanie, albo już po. Sezon wiosenno – letni rozpoczęty. Każdy próbuje pozbyć się nadmiaru ukochanego ciała. Bo chyba nie ma osoby zadowolonej ze swojej wagi, zawsze znajdzie się ktoś pragnący schudnąć, albo przytyć.Dzień według Dukana to odtłuszczony jogurt, albo twarożek, jajko, plaster szynki bez tłuszczu, owoce morza i naleśnik z mąki owsianej. Nie brzmi złowieszczo, szczególnie po tym co ma nastąpić potem : 10 kg w miesiąc, 25 kg w trzy miesiące…

Moje grzechy: pół batonika i dwa chipsy paprykowe – Karolina. Ewcia: A ja zjadłam pół banana, pomocy!

Z grzechów można wyspowiadać się w internetowej grupie wsparcia. Tam duchowi wyznawcy Dukana powiedzą dokładnie co należy zrobić, oraz w którą stronę przesunąć magiczny suwaczek (wskaźnik utraty wagi). Nie ma „lekko”.

„Jesteś tym co jesz”

Wszyscy mówią : jesteś tym co jesz. Czyli czym? Skoro zjadło się jajecznicę jest się jajecznicą? Chipsa, chipsem? A może chodzi o zdrowe odżywianie, na przykład jedząc konserwanty stajemy się substancjami szkodliwymi, a kiedy jabłko sięga się korzeniami do natury? Wojciech Eichelberger, psycholog autor artykułu „Jesteś tym, co jesz” uzasadnia to w ten sposób : „Jeśli człowiek pochłania za dużo substancji z kwaśnym odczynem trawiennym: tłuszczów zwierzęcych, kawy, herbaty, cukru, alkoholu, papierosów, to robi się kwaśny.”, niby logiczne, ale czy do końca? Mówi, że ludzie decydujący się na zmianę żywienia całkowicie zmieniali swoją osobowość, może wynika to z tego, że zjedli jabłko, a może z entuzjazmu jaki wywołała sama świadomość zmiany, niewiadomo. Ale tak to już jest z dietami, że człowieka zmienia. Bo albo wpłynie korzystnie – doda energii, wyostrzy apetyt, albo otumani, odbierze chęć życia, jak głodówka. Wystarczy spojrzeć na modelki z wybiegów, prawie nigdy się nie uśmiechają, a te z reklam żywności promienieją optymizmem. Maja Sablewska w jednym z wywiadów powiedziała, że dobra dieta zmieniła jej rysy twarzy.

Dieta kopenhadzka była może i skuteczna, ale na krótko. Życie na jajkach i kawie bez cukru musiało odbić się rykoszetem na zdrowiu. To normalne, że organizmowi nie spodoba się redukcja kalorii do 500, dlatego też odeszła w cień równie szybko jak się pojawiła.

W między czasie Montignac – najzdrowsza wśród diet, oparta na pokarmach tylko nieznacznie podnoszących poziom glukozy we krwi, bez konieczności liczenia kalorii za to nieustanna kontrola tabeli z indeksem glikemicznym, 15 kg w 3 miesiące. Na śniadanie : owoc, chudy twaróg, jajko, pierś z indyka, sok pomarańczowy, obiad :zupa ogórkowa, gołąbki, kolacja :gotowany kalafior, jogurt odtłuszczony, brzmi apetycznie.

Dieta zgodna z grupą krwi. To dopiero odkrycie! Żadna dieta nie będzie skuteczna bez uwzględnienia indywidualnych predyspozycji. A grupa krwi? Już w granicach 25 – 15 r.p.n. e odkryto, że zapotrzebowanie na pewne produkty, jak i samopoczucie, skłonność do depresji etc. Ściśle powiązana jest z tajemniczymi 0, A, B, AB.

Dla tych, którzy lubią sobie „porządnie” pojeść Atkins dowodzi, że tłuszcz nie tylko nie szkodzi, ale i pomaga w walce z nadwagą. Pod warunkiem, że do minimum ograniczy się przy tym węglowodany. Slogan Atkinsa :”Jedź tłuszcz, zgubisz tłuszcz”.

Z piedestału spadł patent Kwaśniewskiego. Zupa z kapusty w dowolnych ilościach skuteczna jak diabli straciła na popularności. Znudziła się Polakom, a powietrze znów zapachniało tlenem.

- Czego się napijesz – spytałam koleżanki, byłej wielbicielki Coli i innych zabójczo pysznych napojów, kiedy wybrałyśmy się na obiad.
- Mleka.
- Dukan?
- Tak, pierwsza faza – po czym na moich oczach wyjęła z barszczu jajko, a z kotleta ściągnęła panierkę (bo nie było gotowanych) – Byłam w fazie uderzeniowej.

Dieta, co złego może być w diecie dopóki nam pomaga, poprawia samopoczucie? Były głodówki, były dziecięce obiadki typu Gerber, a i był tasiemiec. Czym dietetycy zaskoczą nas w przyszłym sezonie?

Szczupła sylwetka to marzenie wielu. „Nie potrafię schudnąć”, „Metoda Dukana” to podstawowe lektury jego wyznawców. Ale czy może być skuteczniejsza metoda od ograniczenia ilości spożywanego jedzenia i codziennej dawki ruchu?

Nie wiem jak wy, ale ja idę po pyszne ciasto, od tego mówienia o dietach, strasznie zgłodniałam.

Aneta Bulkowska

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 2 w artykule: ”Świat według Dukana”

  1. Roman pisze:

    Dla mnie, jako cukrzyka najlepsza jest dieta Montinac-a. Nie zgadzam się tylko co do współczynnika IG. O spożyciu węglowodanów decyduje współczynnik ŁG. Jest to współczynnik, który uwzględnia nie tylko IG produktu, ale i ilość produktu węglowodanowego. Wiecej na ten temat można się dowiedzieć na mojej stronie: http://cukrzycaseniora.szablon.pl
    Tutaj też można pobrać darmowo programy dla cukrzyków i odchudzających się.

  2. cheap madden mobile coins…

    Great web sitewebsite! It looks really good! Sustain the helpful job!…