Ratuj Głuszca
ulotki

Codziennie zapychają nasze skrzynki reklamami pizzerii, kredytów i oddłużeń, gazetkami z supermarketów. Jak się nie opróżnia codziennie to już po kilku dniach to listonosz nie włoży do niej nawet rachunku ani awizo. Po otwarciu drzwiczek wszystko wysypuje się na ziemię, a pojemniki reklamowe – pomysł urzędów miasta – montowane przed domem stają się obklejonym śmietnikiem nieustannie dewastowanym przez młodych buntowników. Czy ulotkarze to plaga XXI wieku?

Praca w reklamie

Tomek pakuje rano prowiant – kilka kanapek, coś na przebranie, plecak i wielką torbę na ramię. Na stacji czeka już samochód, w środku jest kilku chłopaków, wszyscy dobrze się znają, w końcu spędzają ze sobą codziennie 8 godzin, za ten czas można pogadać o tym, że komuś się urodziło dziecko, albo np. że ktoś dostał mandat za picie piwa na ławce. Część z nich się uczy, gro zaniechało dalszej nauki. Tomek zaocznie robi licencjat z filologii angielskiej. Ulotki to dla niego sposób na opłacenie studiów i pomoc rodzicom.

Tomek: – Lubię swoją pracę. Nie jest ciężka, ciężki jest tylko plecak i torba, które trzeba nosić codziennie przez 8 godzin. Nie ma lipy. Nikt nie może sobie odpocząć, wrzucić ulotki do kosza. Wszyscy mamy narzucone tempo, a ktoś się nie wyrabia ten wynocha z firmy i faktycznie parę osób już wyleciało. Nasze postępy kontroluje sam szef. Dokładnie sprawdza czy wywiązujemy się ze zleceń, nierzadko pyta mieszkańców danego bloku czy otrzymali gazetkę z Lidla czy z Tesco, ściemniać, więc nie warto, bo i tak się wyda. Jak szef tego nie sprawdzi osobiście to ktoś mu o tym powie, czasem nawet nieświadomie palnie coś, że nie dostał i zaczynają się kłopoty. Czasem trzeba się tłumaczyć z niewinnego.

Wysiłek się opłaca…

Tomek: – Miesięcznie zarabiamy 1600 złotych brutto, czasem jest więcej, kiedy są specjalne zlecenia, albo bierze się weekendy, a czasem mniej jak nie ma zleceń i takie dni się zdarzają.

Krzyśka spotykam, kiedy upycha do mojej skrzynki informację o Internecie z UPC i korzystnym abonamencie za telewizję, z której i tak nie korzystam, chwilę wcześniej dzwonił również na mój domofon: “Poczta, proszę otworzyć”. Pytam czy nie szkoda mu czasu.

Krzysiek: – Robię to raz na kwartał i tylko przez dwa dni.

O to niewiele musisz zarobić (łapie mnie za serce):

-3200 zł – odpowiada. – ale to tylko na kwartał, ale to nie zawsze, bo dużo kandydatów – tłumaczy się zmieszany.

Nie wszyscy jednak mają tak korzystne stawki.

-Dostaję złotówkę od telefonu – mówi Marzena rozdająca ulotki z kredytów chwilówek – bywa, że rozniosę tysiąc ulotek i zadzwonią dwie – trzy osoby. Można się załamać, mówi. – Ale raz uzbierałam 50 zł, jednak cały dzień musiałam się nabiegać.

Reklama jest dźwignią handlu

Dlaczego ulotki?

-To obecnie najskuteczniejsza forma dotarcia do klienta i dużo tańsza niż nakręcenie, spotu reklamowego – mówi Michał prowadzący firmę zajmującą się kolportażem ulotek i gazetek reklamowych – na brak zleceń nie możemy narzekać. Dzięki wrzucaniu reklam do skrzynek mamy szansę na bezpośrednie dotarcie do grupy docelowej, mimo ilości lądującej w śmieciach spora część trafia w ręce klientów. Jeżeli ulotka jest atrakcyjna pod względem wizualnym przynoszą ją do domu, przekazują dalej. To bardzo skuteczna forma marketingowa.

-Wynocha! – gospodarz budynku wyrzuca młodego chłopca z klatki.

Niemal na każdych drzwiach bloku widnieje kartka o zakazie wrzucania ulotek, reklam i gazetek do skrzynki. Na wielu z nich widnieją naklejki z zakazem, lub napisane markerem: REKLAMOM DZIĘKUJEMY!!!

Ale sprytny ulotkarz i tak znajdzie drogę do skrzynki. Dzwoni, więc na domofon mówiąc, że jest ze spółdzielni, z poczty, albo, że zapomniał kluczy, podaje się za kuriera, a czasem nawet policjanta, a potem ukradkiem wpycha małe karteczki. Skrzynki na montowane na zewnątrz są dobrym pomysłem jednak w przypadku ulotek zupełnie nietrafionym, w końcu i tak trzeba się dostać do klatki. Kiedy już naprawdę nikt nie chce otworzyć czeka się, aż ktoś będzie próbował dostać się do domu i wsunąć za nim.

-To zawód wysokiego ryzyka – mówi Kamila – trzeba się przyzwyczaić, że ludzie rzucają nie tylko słuchawką domofonu, ale też epitetami, mierzą wzrokiem, patrzą pogardliwie i z nieskrywaną niechęcią. Niemal zawsze buczą coś do siebie, że “ulotkarze, śmieciarze”…

Nie ma, czemu się dziwić. Obecnie rynek zawojowały osoby rozdające ulotki. Są wszędzie, są wśród nich zarówno uczniowie i studenci dorabiający do kieszonkowych jak i osoby dorosłe bezrobotne, często odesłane tutaj z urzędu pracy, standardowa stawka wynosi 5 zł za godzinę, liczone są też od ulotki czasem są to 3 gr. od ulotki, a czasem 10 gr.

-odesłali mnie tutaj z urzędu – mówi Krystyna, lat 44 – dla ludzi w moim wieku nie ma innej oferty.

Ulotkarzy można szczuć psami, straszyć policją, albo wziąć za fraki i wyrzucić z klatki (wersja nieoficjalna) a oni i tak znajdą sposób i wślizgną się do klatki, są jak duchy jak rybiki w łazience, o których nigdy nie wiadomo skąd się biorą, ale i tak są nieprzejednane. A można po prostu odpuścić i wrzucić ulotkę do śmietnika. Ulotki to zamknięty i bardzo skuteczny łańcuch zarobkowy: zleceniodawca płaci kolporterom, ci płacą drukarzom i poligrafiom, a na koniec zarabiają ci, którzy często bardzo tej pracy potrzebują.

Ana Miler

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 5 w artykule: ”Sposób na ulotkarza śmieciarza”

 1. robcio68 pisze:

  Codziennie zapchana makulaturą skrzynka to już standard. Rozumiem, ze to ich zawod, ale mozna to jakos inaczej

 2. berta pisze:

  Ja musiałem roznosić ulotki na wycieraczki na osiedlu 10-piętrowców, prawie wszystkie klatki były zamknięte ale jakoś dałem radę w parę godzin. Kiedy już udało się dostać do klatki to dalej było z górki. Szkoda tylko że wynagrodzenie trochę nieadekwatne do pracy i wypłacone po 2 miesiącach.

 3. Krystian pisze:

  berta. Trafiłaś na kiepską firmę, nie wszędzie tak jest.
  robcio. nic nie możemy na to poradzić. gdy ja widzę że skrzynka jest mocno zapchana, to na siłę już nie wkładam. żeby właśnie nie pozostawiać po sobie opinii śmieciarza. Ale wszystkich czytelników proszę o szacunek, my szanujemy wasze pracę więc uszanujcie naszą. Szczególnie że chodzimy parę godzin dziennie w strasznych mrozach i nie czujemy rąk

 4. csgo skins drop in price…

  I love this website – its so usefull and helpfull.|…

 5. csgo pisze:

  csgo…

  You’ve one of the better webpages…