Ratuj Głuszca
nuda

Sklepy hobbystyczne cieszą dużą się popularnością wśród wąskiej grupy zainteresowanych. Wszyscy, którzy nie są plastykami, ani amatorami Sztuk Pięknych rzadko przekraczają ich próg. A niesłusznie bo wśród gwaszy, temper, olei można znaleźć barwniki do ubrań, elementy biżuterii i liczne ozdoby, a stąd już o krok do nowego hobby. Hobby to forma aktywnego spędzania wolnego czasu, mająca za zadanie relaksować i wprawiać w dobry nastrój. Wprawdzie może przynosić dochody lecz powinna nadal pozostawać w sferze psychicznego komfortu. Może nim być zarówno łowienie ryb, zbieranie etykiet od zapałek czy guzików ale też szydełkowanie. Możliwości są nieograniczone, chodzi o to by świetnie się bawić, a przy tym zdobywać wiedzę. Nierzadko hobbyści stają się specjalistami w danej dziedzinie. Dla tych, którzy nie mają ulubionego zajęcia, a szukają ucieczki od codziennej rutyny, ale też i kreatywnego ujścia dla własnych pomysłów poniżej znajdą kilka oryginalnych i cieszących się zainteresowaniem pomysłów spędzania wolnego czasu, dzięki którym nie tylko udekorują dom, ale także stworzą oryginalne prezenty dla najbliższych.

Scrapbooking

Scrapbooking przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie osiągnął niesamowitą popularność przewyższając nawet golfa. Pierwszymi znanymi scrapbookami byli Mark Twain i Tomasz Jefferson. Dziś na całym globie scrapbookowie tworzą zwartą społeczność wymieniając się praktycznymi poradami, przesyłając zdjęcia projektów. Założenie jest proste: zdobienie stron albumów przy użyciu całej gamy produktów. W tym papierów ze skóry, z kokosa, pieczątek dekoracyjnych, pisaków typu Pluster, dziurkaczy z ozdobnymi wzorkami, kolorowych proszków, ćwieków, cekinów i wiele innych. Wyobraźnia jest nieograniczona, a im więcej pomysłów tym ciekawszy efekt. Wraz z rozwojem cyfryzacji rozwinął się digital scrapbooking, wydrukowane zdjęcia umieszcza się w albumie, daje to nieskończoną ilość możliwości obróbki zdjęć. Ozdobny album to świetna pamiątka, pretekst do uporządkowania zdjęć, a także oryginalny pomysł na prezent. Istnieją sklepy specjalizujące się w produktach dla scrapbookerów. Wiele gotowych elementów można znaleźć w sieci. Prócz zdjęć można zamieścić niewielkie pamiątki, podpisy, fragmenty tekstów. Ile osób, tyle pomysłów i projektów.

Embrossing

Sztukę zdobienia kartek z powodzeniem zastąpiły gotowe papeterie i kartki do kupienia w sklepie. Ta forma z pewnością jest prosta, nie wymagająca umiejętności, tym bardziej embrossing zasługuje na uwagę. Daje możliwość stworzenia oryginalnej i ciekawej formy z papieru. Możemy stworzyć nietypową kartkę urodzinową, zaproszenie na ślub, które zachwyci najbliższych. Samo jego przygotowanie jest niezwykle proste i nie wymagające szczególnych umiejętności. Potrzebujemy jedynie papier, sztyft zakończony kuleczką i szablon. Jeżeli nie mamy pod ręką szablonu możemy powołać się na własną pomysłowość. Mając te narzędzia wytłaczamy na papierze wzorek, który po drugiej stronie staje się gotowy voila

Decoupage

Ta metoda zasługuje na szczególną uwagę. Nie tylko dlatego, że jest niezwykle efektowna, ale dlatego, że w sposób prosty można osiągnąć zaskakujący efekt. Decoupage całkowicie odmienia przedmioty, nadając im nową formę od mebli, po skrzynki, świeczki, czy ceramikę. Polega na naklejeniu wzoru z gazety, serwetki na odpowiednio spreparowaną powierzchnię. Po przykryciu kilkoma warstwami staje się niewyczuwalny i niemal nie do odróżnienia od namalowanego wzoru. Obecnie na rynku istnieją specjalistyczne sklepy z materiałami dla osób tworzących techniką descoupage, ale i bez nich można osiągnąć zadowalający efekt. Metoda sięga korzeniami XII wieku w Chinach ozdabiano nią lampiony, wcześniej jednak wykorzystywana była przez nomadów, Syryjskie plemię zdobiące w ten sposób groby najbliższych. Z czasem została uznana za sztukę, posługiwali się nią nawet Pablo Picasso i Henri Matisse.

Sztuka origami, malowanie na szkle, robótki ręczne. Wszystko to ma na celu oderwanie nas od nudy, pobudzenie kreatywności i umacniania więzi z najbliższymi. Wymienione tu metody idealnie sprawdzają się przy pomocy osób trzecich, warto więc zaangażować do ich wykonywania domowników. Dla osób nerwowych sprawdzają się w formie dobrej terapii anty-stresowej.

Aneta Bulkowska

Autor wpisu: ag
Tagi: , ,

Komentarzy: 3 w artykule: ”Sposób na nudę”

 1. csgo skins irl…

  Great looking site. Assume you did a great deal of your very own html coding.|…

 2. iiotciq pisze:

  iiotciq…

  You’re a very practical internet site; could not make it without ya!…

 3. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  I appreciate the information on your websites. Thanks a ton!….