Ratuj Głuszca
rycerz19

Po raz pierwszy impreza odbyła się w Polsce, „Bitwa Narodów’”. Warszawskie Forty Bema przez trzy dni gościły rycerzy z całej Europy i USA. Wszystkich łączyło sportowe współzawodnictwo oraz pasja do rekonstrukcji historycznych. Oprócz potyczek w kilku kategoriach widzowie oglądali różnego rodzaju pokazy i turnieje. Dla zwiedzających przewidziano też atrakcje takie jak: targi autentycznych przedmiotów rekonstrukcji a także kramy z tradycyjnym jadłem.

Rekonstrukcja historyczna, jak i sporty walki wywodzące się z tradycyjnych, średniowiecznych technik wojennych, ma coraz więcej zwolenników na całym świecie, w tym także w Polsce. – Liczba zamówień na historyczne stroje rośnie. Dla wielu młodych ludzi jest to sposób na życie.

Bitwa Narodów to walki pełno kontaktowe, w których nikt nic nie udaje. Tu walczy się naprawdę! Profesjonalne przygotowanie to pierwszy krok do sukcesu w rywalizacji. Zbroje muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb zawodników. Założenie jest takie, że strój musi być wykończony. Nawet guziki są robione ręcznie, metodami jak najbardziej zbliżonymi do metod średniowiecznych. Taki strój nie jest tani. Wykonanie kostiumu dla kobiety to koszt rzędu od 1500 do 4000 zł. Ale to i tak niewiele w porównaniu z wydatkiem, jaki musi ponieść rycerz na odpowiednią zbroję.

Do produkcji elementów uzbrojenia ochronnego używa się stali wykorzystywanej do konstrukcji gondoli silników samolotowych.  To specjalna stal, sprowadzana z USA. Wzorowana jest na używanej od czasów rzymskich stali damasceńskiej, pochodzącej z Indii i rozpowszechnionej na Bliskim Wschodzie aż do XVII wieku. Charakteryzowała się tym, że była odporna na uderzenia, nie odkształcała się, lecz zachowywała niemal jak guma. Nic dziwnego, że do turnieju zawodnicy szykują się przez cały rok! W turnieju startowało prawie 800 rycerzy z Europy i USA.

Autor: Michał Żbikowski

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.