Ratuj Głuszca
mikolaj

 Mikołaj niejedno ma imię. We Włoszech zastępuje go Befana, w Szwecji Jul Tomte ,  a w Rosji Dziadek Mróz. Który jest prawdziwy? Zdecydowanie ten, który rozdaje najlepsze prezenty.

Coca – Colowy Sauta Claus, bo tak należałoby określić spopularyzowaną przez koncern Coca – Cola postać w czerwonym stroju i długą brodą na saniach ciągniętych przez renifery nieco odbiega od autentycznego pierwowzoru. Święty Mikołaj, biskup Miry nie tylko nie pochodzi z Laponii, a ze średniowiecznego Amsterdamu i również nie był jowialnym starcem kojarzonego z Hollywood, a zamożnym cudotwórcą, który postanowił rozdać cały swój majątek biednym. Stąd postać filantropa i darczyńcy. Ale legendy rządzą się własnymi prawami, dzięki czemu od lat dziecięcą wyobraźnię rozbudzają bogate opowieści o tajemniczych przybyszach niosącym im wymarzone prezenty.

W każdym kraju dzieci rozpieszcza ktoś inny. Tak na przykład we Włoszech z nocy 5 na 5 stycznia, w Święto Trzech Króli rozdaje prezenty Czarownica Befana. Staruszka w obdartym stroju, łachmanach i długich przyprószonych siwizną włosach i chustą na głowie. Lata na miotle i przez komin w nocy wrzuca prezenty do powieszonej na kominku skarpety. Legenda głosi, że Trzej Królowie powiedzieli Befani o narodzinach Jezusa, jednak ona zgubiła się po drodze i nie doleciała na czas nie dostarczając podarunku. Teraz lata po każdym domu i zostawia w domach dzieci prezenty na wypadek gdyby pojawił się w nich Jezus. Żeby się wkupić w jej łaski dzieci zostawiają na stole mandarynkę, pomarańczę, albo kieliszek wina. Jeżeli nie były grzeczne w skarpecie znajdą czosnek lub węgiel.

Jul Tomte to szwedzki krasnal, który do roli dobroczyńcy awansował dopiero w XIX wieku. Początkowo jedynie pilnował domu w czasie Wigilii za co otrzymywał jedzenie. Dopiero potem pozwolono mu również obdarowywać dzieci. Do skarpet z prezentami dołącza również karteczki z wierszowaną zagadką.

We Francji zaś prezenty przynosi nie kto inny jak św. Marcin. Kiedyś podczas podróży zgubił osła i w jego odnalezieniu pomogły mu dzieci. W zamian otrzymały ciasteczka, a konkretnie ośle bobki przemienione w ciasteczka. Z tej okazji co roku dzieci zabierają na wydmy lampiony i ze św. Marcinem udają się na ulice miast gdzie dostają ciepłe bułeczki.

Trzej Królowie odwiedzają hiszpańskie dzieci rokrocznie 6 grudnia. Wprawdzie dzieci nie wyjmują ze skarpet mirry, złota i kadzidła, ale pewnie i tak są zadowolone z łakoci i zabawek.

Dziadek Mróz i Śnieżka to kolejne legendarne postaci przynoszące podarunki, tym razem w Rosji. Dziadek Mróz pojawia się pierwszego stycznia nie wciska się przez komin, nie wchodzi przez okno, a kulturalnie drzwiami zostawiając prezenty pod choinką. Nie podróżuje po niebie, a po ziemi, a jego sanie zamiast reniferów ciągnie zaprzęg trój konny. Jego żoną jest Starucha Zima, a wnuczką popularna Śnieżka pomagająca przy rozdawaniu prezentów.

Wizerunek św. Mikołaja w wielu krajach różni się od znanego nam staruszka w czerwonym kubraku. Wynika to z tradycji oraz różnic kulturowych. Jednak warunek otrzymania pysznych łakoci obowiązuje wszędzie ten sam. Aby odwiedził nas Santa Claus, czarownica Befana lub Śnieżka z Dziadkiem Mrozem trzeba być… grzecznym.

Aneta Bulkowska

Komentarzy: 4 w artykule: ”Różne oblicza Mikołaja”

 1. [...] Nie chcę się za bardzo rozpisywać na ten temat, ponieważ znalazłam ciekawy artykuł – Różne oblicza Mikołaja. Zapraszam do [...]

 2. csgo skins arena…

  Passion the website– extremely user friendly and great deals to see!|…

 3. CSGO pisze:

  CSGO…

  Great looking site. Assume you did a great deal of your very ownyour very own coding…

 4. Google pisze:

  Google…

  Sites of interest we have a link to….