Ratuj Głuszca
rave

Początek lat 90-tych, w Wielkiej Brytanii przyniósł młodym artystom szybką karierę i miejsce w kolekcjach największych światowych muzeów. Zespoły muzyczne tworzące nurt zwany britpop zdobyły miłośników i naśladowców na skalę masową.W tym czasie kraj przechodził głęboki kryzys polityczny, czemu towarzyszyły zamieszki i liczne protesty. Idealny czas na narodziny nowej kontrkultury. Rave i grunge, czyli nowe gatunki techno i rocka stworzone przez dzieci dawnych hipisów i narkotyki nowej epoki – ekstazy. Rave stał się fenomenem dzięki ludziom, którzy przybywali z daleka i brali udział w nielegalnych imprezach na dużą skalę. Powstały magazyny lifestyle’owe, które modę i sztukę traktowały jako nośnik politycznych wypowiedzi.

Brak odpowiednich miejsc sprawił, że imprezy organizowane były w magazynach i wynajętych halach. Dzięki dostępności narkotyków rave wywołał wiele krytyki zarówno przez wymiar sprawiedliwości, jak i rodziców młodzieży należącej do ruchu. Hałas i zamieszanie, spowodowane pojawieniem się tysięcy ludzi wywoływały skandal w mediach. Kiedy rząd brytyjski zaczął traktować tańczących w wielkich grupach obywateli jako społeczną anomalię i imprezy rave ogłosił jako nielegalne, organizatorzy przenieśli je do klubów nocnych i amfiteatrów.

Początki rave’u były trudne, kilka osób zajmowało się produkcją i promocją imprez, poprzez rozdawanie ulotek. Firmy były nieoficjalne i słabo rozwinięte. Zachowanie w tajemnicy miejsca spotkania decydowało o sukcesie. Często organizatorzy reklamowali imprezy wyłącznie ustnie, ujawniali datę i miejsce poprzez serię wskazówek, które ostatecznie prowadziły do miejsca imprezy.

Kiedy w Wielkiej Brytanii zaostrzono prawo dając tym samym policji uprawnienia do aresztowania przygotowujących i uczestniczących w imprezach rave, powstały protesty pt. Odzyskajmy ulicę (Reclaim the street), wymuszającą otwarcie przestrzeni publicznej.

Kultura rave stała się częścią ruchu młodzieżowego. DJ-e i producenci ogłosili muzykę elektroniczną przedłużeniem rock and rolla. Na scenie pojawia się zespół Scooter, dzięki czemu rave staje się niezwykle popularny. Zrównanie muzyki rave, wolności w tańcu i zażywanie narkotyków miało związek z hasłem PLUR – pokój, miłość, wspólnota i szacunek (ang. Peace, Love, Unity, Respect). Głównymi założeniami kultury były: otwartość, akceptacja i pozytywne nastawienie.

Pierwsza impreza w Polsce odbyła się w 1989r., w Łodzi, z udziałem DJ-ów niemieckich, którzy grali na pierwszym LoveParade w Berlinie. Scena rave rozpowszechniła się w kraju z początkiem lat 90-tych. Opóźnienie w stosunku do Europy Zach. czy USA wynikało głównie z panującego w Polsce socjalizmu. Dziś scena rave jest sama dla siebie kulturą, czymś więcej niż imprezą. Grupa podobnie myślących indywidualistów gromadzi się we wspólnocie undergroundowej, aby stworzyć społeczność dzielącą takie same poglądy.

Monika Szopa

Komentarzy: 7 w artykule: ”Rave to the grave”

 1. Angelika pisze:

  Świetnie wytłumaczone :)
  Pozdrawiam!

 2. csgo skins db pisze:

  csgo skins db…

  You’re an extremely valuable site; couldn’t make it without ya!|…

 3. shmdshdkhb pisze:

  shmdshdkhb…

  Wow cuz this is really excellentexcellent job! Congrats and keep it up…

 4. rcmlto pisze:

  rcmlto…

  Great looking site. Presume you did a bunch of your very ownyour very own coding…

 5. eyynzspsdvd pisze:

  eyynzspsdvd…

  With thanks! It is definitely an impressive internet site!….

 6. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  I love looking at your site. Cheers!…

 7. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Thanks regarding delivering these types of fantastic written content…