Ratuj Głuszca
przeznaczenie-w-zyciu

Czy to przypadek, że przychodzimy na świat o określonej porze, czy nasz los jest skutkiem świadomych działań, czy może wręcz przeciwnie? Jedni mówią o przypadkowości, ślepym fatum inni swoje życie podporządkowują kosmicznym i duchowym prawom. Rodząc się dostajemy carte blanche, a może boska ręka wcześniej napisała dla nas scenariusz, w którym odgrywamy z góry przewidziane role na scenie życia. W całym tym korowodzie wierzeń, jedno prawo wydaje się najbardziej uzasadnione i dostrzegalne na co dzień. Prawo przyczyny i skutku.

Buddyzm jest systemem filozoficzno – etycznych wierzeń, religii nieteistycznej założonej przez Siddhartha Gautama w 560 – 480 roku p.n.e. głęboko porusza znaczenie losu w naszym życiu. Filozofia ta opiera się na Czterech Szlachetnych Prawdach, a do całkowitego przebudzenia wiedzie Ośmiostopniowa Ścieżka. Wśród reinkarnacji, nirwany Buddyści podkreślają znaczenie karmy odpowiedzialnej za nasz los. Bez względu na wyznanie jest istotnym elementem w naszym życiu i wytycza codzienne działania, w mowie potocznej : „Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz” czy „Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku, dziadek się śmiał i to samo miał”, miał a więc to przyciągnął, jak sobie pościelisz czyli jakie dziś wykonasz działania, takie będą ich skutki. W Biblii znajdujemy potwierdzenie w słowach świętego Pawła : Jak sobie zasiejesz taki plon zbierzesz.

“Pan skierował do mnie następujące słowo: Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię. I rzekłem: Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem! “ (Ks.Jeremiasza 1:4-6) Więc już w dniu narodzin los został określony, wychodząc z tego założenia z góry jesteśmy przegrani chcąc coś zmienić.

Buddyści podkreślają przyczynowość naszego losu. To, że znajdujemy się w danym miejscu jest skutkiem naszych wcześniejszych działań wywodzących się z poprzedniego życia, to że ktoś ma pecha, a więc nie sprzyja mu szczęście może mieć swoje źródło w poprzednim wcieleniu. Nie każdy wyznaje reinkarnacje tak jak i nie każdy wierzy w zbawienie po śmierci, pewnie więcej wśród nas znajdzie się większa grupa agnostyków, mimo to warto poświęcić uwagę prawom karmicznym, być może w nich znajdziemy odpowiedź na nurtujące pytania.

W hinduizmie prawem karmy nie rządzi niezależne prawo, a Bóg – l wiara. „Bóg nie sprawia, że ktoś cierpi bez powodu ani nie czyni nikogo szczęśliwym bez przyczyny. Bóg jest bardzo sprawiedliwy i daje ci to, na co zasługujesz.” Nierzadko karma traktowana jest jako kara, konsekwencja złych uczynków, a jej wypełnianie to nic innego niż odkupienie.

Ale jak możemy odpowiadać za grzechy poprzedniego życia i czemu zawiniliśmy skoro nawet go nie pamiętamy? Czytamy w I liście do Tymoteusza : „Bóg chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” Każda religia czy filozofia szuka odpowiedzi na nurtujące nas pytania, skutkiem ich zadania ma być wyzwalająca prawda. Kiedy zwala się na nas cały los, następuje seria przykrych incydentów stajemy przed pojęciem prawdy. Zaczynamy wówczas poszukiwać, zagłębiać się we wcześniejszych wydarzeniach, czy zrobiliśmy w przeszłości coś co skutkuje obecnie w takiej formie? Dlaczego jednych spotyka nieszczęście, a drudzy wiodą lekki prym?

Przeznaczenie. Czy to co nas spotyka zostało z góry zapisane? Jeżeli fatum przyjmiemy za aksjomat wówczas nasze przewidziane z góry działania nigdy nie będą świadomym wyborem, a przecież każda religia podkreśla wolną wolę. Mimo to przychodzimy na świat z pewnymi predyspozycjami, umiejętnościami i w określonych warunkach, to w głównej mierze decyduje o naszej przyszłości. Nie może być w pełni kobietą, ten który urodził się mężczyzną, choćby nie wiem jak się starał zawsze będzie w nim tkwiła męska cząstka. Nie możemy być sprinterami, kiedy urodziliśmy się z zanikiem mięśni etc. Czyli na świat przychodzimy z pewną karmą, to ona wytycza przyszłe losy, a może to tylko wynik przypadku, że właśnie w tym miejscu i o określonej godzinie czytamy ten artykuł?

Dlaczego jedni rodzą się z niezwykłą wyobraźnią muzyczną i zostają wybitnymi kompozytorami, inni mają zdolności przywódcze odmieniające oblicze historii. Czy każda śpiewaczka operowa może podbijać serca jak Maria Callas? No właśnie, nie… Talenty. Czy jednak je sobie wybieramy, w jakim stopniu wrodzone predyspozycje determinują nasze późniejsze działania? Być może mamy na nie wpływ…

Według afrykańskich wierzeń, Bóg jest stwórcą wszelkiego stworzenia. Akanowie pokładają nadzieje w demiurgu, modlą się by wsparł ich w trudnych chwilach, a nawet pokierował ich losem. Przysłowie głosi : „Porządku, ustanowionego przez Istotę Najwyższą, śmiertelny człowiek nie może uniknąć” (Asem a Onyame adi asie no, oteasefo nnan no). W podobną pułapkę wpadają katolicy nierzadko pozostając biernymi w działaniach, zdając się jedynie na modlitwę i łaskę Pana, co czasem skutkuje i wtedy mówimy o cudzie, a czasem i nie pociągając za sobą kryzys wiary.

Jeżeli Bóg istnieje, zna nasze działania, przykładem może być Ostatnia Wieczerza. Jezus uprzedził Judasza nim go wydał, dzięki czemu ten wiedział, że dopuści się zdrady, a mimo to wykonał jego wolę. I jak tu walczyć z przeznaczaniem? Bóg w ramach planu zbawienia przewidział dla niego los, podobnie jak dla pozostałych apostołów. Gdyby nie Judasz przeznaczenie nie mogłoby się wypełnić.

W Islamie, Allah twórca wszechświata widzi i wie wszystko, a jednocześnie mówi : „Po to was stworzyłem, żebyście czynili dobre dzieła” czyli znowu pojawia się wątek wolnej woli, skoro możemy czynić dobrze, wolnym wyborem będzie czynienie zła. Spotka nas wówczas należyta kara w życiu pośmiertnym, mimo to Allah przecież z góry wie, że zboczymy z dobrej drogi, tak więc koło się zamyka.

Rodzimy się, dojrzewamy, starzejemy i kończymy wędrówkę. Czy to nie przeznaczenie? Zatem o ile bardziej prawdopodobne, że przebieg życia jest równie przewidywalny. Mówiąc, że mamy wolną wolę i sami decydujemy o swoim życiu, co z punktu widzenia dojrzałego i rozsądnego myślenia jest najbardziej racjonalne, to dlaczego nie wszyscy zostajemy wynalazcami niezwykłych substancji, czy wybitnymi muzykami, dlatego, że nie angażujemy się w to wystarczająco mocno, czy dlatego, że brak nam ku temu talentu? A skoro otrzymujemy talent, rodzimy się już z pewnymi predyspozycjami, a więc i po części przeznaczeniem. Cała reszta służy do podtrzymywania funkcjonowania tego świata. Wystarczy pomyśleć co by było gdybyśmy wszyscy byli wybitnymi artystami? Kto budowałby domy, prowadził konta w bankach, czy chociażby produkował żywność.

Nasze codzienne życie określają konsekwencje naszych działań. Jeżeli już dziś nie spożywamy warzyw i owoców, nadużywamy kofeiny i alkoholu, nie uprawiamy sportu nasze szansę w późniejszym życiu na zdrowe funkcjonowanie drastycznie maleją. Jeżeli wciąż jesteśmy negatywnie nastawieni do ludzi i świata, nic dziwnego, że odpłaci nam tą samą monetą. Udowodniono, że optymiści przyciągają do siebie więcej pozytywnych sytuacji i zdarzeń, a więc znowu mamy do czynienia z pewnego rodzaju konsekwencją.

Ale jeżeli prześledzimy swoje życie wstecz często spostrzeżmy, że sprawy jakie się ułożyły są najlepszym rozwiązaniem. Po rozstaniu z partnerem zaczynamy nowe lepsze życie, po zwolnieniu z pracy otrzymujemy lepszą, etc. Mówimy wtedy, że widocznie tak musiało być, że to wszystko ma sens, dobrze się stało. O ile ścieżki losu wytyczamy sami o tyle wewnętrzne predyspozycje, czy talenty są wrodzone i możemy stawać na głowie, a nie dane nam będzie rzeźbić jak Donatello, malować jak da Vinci, ani myśleć jak Einstein.

Choć karma tak nie odkryta nic człowieka nie trapi bardziej niż jego przyszłość. Prawdopodobnie wyznaczamy ją sami o tyle bardziej zastanawiająca jest koincydencja wydarzeń, czy synchroniczność, badaną przez Carla Junga, której poświęcił w 1952 roku wraz z W. Paulienim tekst pt.: Synchroniczność jako zasada poza przyczynowych koincydencji Wypowiedział też pewne mądre stwierdzenie, że wszystko to, czego nie zintegrujemy w swojej psychice zapuka do nas jako los.

Kiedy w naszym życiu dzieją się niezwykłe rzeczy, przykładowo kiedy intensywnie myślimy o jakieś osobie, ta osoba nagle dzwoni, albo spotykamy ją w najmniej oczekiwanym momencie wówczas przechodzimy obok obojętnie mówiąc o zwykłym przypadku, albo nadajemy mu głębi, nazywając przeznaczeniem. Kluczem do jego zrozumienia jest świadomość i to właśnie ona nadaje sens życiu.

Autor: Aneta Bulkowska

Komentarzy: 13 w artykule: ”Przeznaczenie w naszym codziennym życiu”

 1. Max pisze:

  Przeznaczenie czy splot wydarzeń w danym miejscu i w czasie: Czy wierzycie ? Ja zacząłem wierzyć po sytuacji ,która wydarzyła się w moim życiu całkiem nie dawno. 2,5roku była godzina kolo 15stej, szedłem po chrześniaka do przedszkola wychodza z dzieckiem napotkałem swoja w tamtym okresie dziewczyne kupowała gazete w kiosku ,po chwili zlewej i zprawej strony mijaja mnie 2 poprzednie kobiety z ktorymi bylem dosc dlugo. Do czego darza 3 kobiety w jednym miejscu i w czasie. nadal szukam w sieci odpowiedzi na ta sytuacje, co oznaczaja?:[ prosze o pomoc

  • Aga pisze:

   Nic się nie dzieje przypadkowo… Głębsze rozważania nad tym tematem wywołują dreszcz na plecach, polecam artykuł tej samej autorki, ujęty nieco wnikliwiej: http://hoga.pl/dobry-temat/przypadek-czy-przeznaczenie/

 2. gtxydwzuuo pisze:

  gtxydwzuuo…

  Great looking internet site. Presume you did a lot of your ownyour very own html coding…

 3. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  You have got good information on this web-site…

 4. NBA pisze:

  NBA…

  Maintain the good job and generating the group!…

 5. CSGO pisze:

  CSGO…

  Great internet site! It looks really good! Maintain the good work!…

 6. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  You’re a really helpful site; could not make it without ya!…

 7. counter strike…

  I enjoy this website – its so usefull and helpfull…

 8. csgo ak47 pisze:

  csgo ak47…

  Hey, awesome web-site you possess here…

 9. Google pisze:

  Google…

  Here are some of the sites we suggest for our visitors….

 10. csgo skins pisze:

  csgo skins…

  Wow, attractive site. Thnx …..

 11. csgo pisze:

  csgo…

  You’ve got good knowlwdge on this site…

 12. Google pisze:

  Google…

  Here are some links to internet sites that we link to due to the fact we consider they may be really worth visiting….