Ratuj Głuszca
IMG_0112

Skórę mamy jedną i póki co niewymienialną, dlatego należy jej się szczególna troska, zwłaszcza latem gdy narażona zostaje na skutki promieni słonecznych. O tym jak właściwie przygotować się na wakacyjne temperatury i nie tylko opowiada specjalista lek. med. Dorota Bystrzanowska, przychodnia specjalistyczna High-Med w Warszawie.

Pani doktor, powszechnie wiadomo że promienie UV nie są dobre dla naszej skóry, czy w  związku z tym  powinniśmy unikać słońca?

Promienie ultrafioletowe znajdujące się w świetle słonecznym są bardzo szkodliwe dla naszej skory. UVA czyli tzw długi ultrafiolet – powoduje posłoneczne starzenie się skory- zmarszczki, przebarwienia, odbarwienia punkcikowate, popękane naczynka, zmiany fototoksyczne i fotoalegiczne. Z kolei krotki ultrafiolet UVB- to promieniowanie kancerogenne- sprzyja powstawaniu zmian nowotworowych na skórze.

Jak zatem zabezpieczyć się przed konsekwencjami promieni UVA i UVB?

Należy stosować ochronę przeciw słoneczną, czyli okrycie głowy, okulary i odzież chroniącą przed UV a także preparaty z filtrami SPF.

Optymalna dawka dziennego zapotrzebowania na słońce?

Słonce potrzebujemy do tego aby nasza skora wyprodukowała wystarczającą ilość witaminy D3 – do tego wystarcza ilość promieni UV pochłaniana przez skóre w dni pochmurne lub wtedy kiedy przebywamy w cieniu. Jedynie u osób starszych i małych dzieci istnieje konieczność dodatkowej suplementacji witaminy D3. Każda opalenizna jest oparzeniem skóry i niesie za sobą skutki uboczne

A co zrobić kiedy już poparzymy się na słońcu? Jak przyspieszyć proces brązowienia?

Każde oparzenie słoneczne jest niebezpieczne dla skóry. W zależności od stopnia oparzenia wystarczy chłodzenie skóry- zimne okłady, icepacki, stosowanie sprayów lub kremów na oparzenia np. Bepanten, Pantoten, w przypadku udaru słonecznego lub wystąpienia pęcherzy na skórze poparzonej koniecznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Wiele kobiet latem stosuje pełen makijaż, czy to dobrze dla naszej skóry?

W lecie należy stosować lekkie podkłady i kremy nawilżające, z ochrona przeciw słoneczną SPF>25, można stosować dodatkowo krem z ochrona przeciw słoneczną- np. w sprayu tak aby można było aplikacje powtarzać kilka razy w ciągu dnia.

Czy dieta owocowo-warzywna może zastąpić kremy?

Żadna dieta nie zastąpi skórze kremu. Oczywiście dieta jest bardzo ważna dla zdrowego wyglądu skóry i dobrego samopoczucia ale dodatkowe nawilżenie i ochrona przeciwsłoneczna muszą być aplikowane na skórę. To samo tyczy się kremu pod oczy i kremów przeciwzmarszczkowych.

A co z maseczkami wykonywanymi samodzielnie z domowych składników, czy można nimi zastąpić profesjonalne zabiegi w zakładach kosmetycznych?

W produktach kosmetycznych jednym z najważniejszych składników są substancje aktywne – te które maja określone zadanie- np. działać łagodząco, przeciwzmarszczkowo itd., oraz tak zwane nośniki, które zapewniają dotarcie tych aktywnych składników do konkretnej warstwy w skórze. To skomplikowane technologie produkcyjne – nie da się ich zastosować w domowych warunkach. Maseczka robiona w domu jeśli nie podrażni, to jedynie zadziała na zewnętrzną powierzchnię skóry – warstwę rogowa, nie da dużych efektów.

Wracając jeszcze do tematu opalania: co roku w sklepach kosmetycznych możemy natknąć się na balsamy brązujące oraz samoopalacze, czy ich stosowanie może wywoływać niepożądane skutki czy wręcz przeciwnie, mogą stać się świetną alternatywą dla tradycyjnego opalania?

Jest to świetna metoda na bezpieczna opaleniznę.

Ana Miller

Komentarze wyłączone.