Ratuj Głuszca
kobieta

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem i statystycznie dosięga co 20 kobietę. Rocznie w Polsce wykrywa się ponad 12 000 przypadków zachorowań. Wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie gwarantują całkowite wyleczenie. Niestety mimo trwającej profilaktyki wciąż niewiele pacjentek poddaje się regularnym badaniom.

Kluczem do wczesnej profilaktyki są nowoczesne technologie. Od niedawna stosowana jest w Polsce pozytonowa tomografia emisyjna (PET –CT) czyli badanie radiologiczne, dzięki któremu można precyzyjnie zlokalizować zmienione chorobowo obszary ciała. Jego wysokość jest skuteczna w ponad 88%. Badanie wykonuje się ją w 7 placówkach w Polsce między innymi Centrum Onkologii w Gliwicach. Czas oczekiwania na badanie wynosi od 1-2 miesięcy, wyniki przekazywane są telefonicznie. Natomiast wszystkie kobiety po 40 roku życia powinny wykonywać badanie mammograficznem natomiast dla wszystkich kobiet absolutnym minimum jest badanie ultrasonograficzne (USG) przynajmniej co dwa lata. Badania również można wykonać samemu w domu, w bardzo prosty sposób. Jednak traktując to jedynie jako dodatkową metodę kontrolną.

Październik jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi zainicjował w 1985 roku brytyjsko – szwedzki koncern farmaceutyczny Astra Zeneca Plc produkujący między innymi tarmoxifen lek przeciwko rakowi piersi . 3 lata temu Europa Donna Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi ustanowiła 15 października, oficjalnie symbolem stała się różowa wstążka rozpoznawalna na całym świecie.

4 października zaś placówki onkologiczne organizują Światowy Dzień Onkologii. Z tej okazji odbył się w Warszawie charytatywny koncert różowej wstążki pod patronatem prezydent miasta Hanny Gronkiewicz – Waltz i Stowarzyszeniem Amazonki. Wystąpili tacy artyści jak Smolik, Tede czy Kayah.

Październik to przede wszystkim okazja by na nowo poruszyć temat badań kontrolnych oraz wczesnej profilaktyki nowotworowej rozbudzając świadomość kobiet, ale i nie tylko. Sukces przedsięwzięć tego typu przyciąga przedsiębiorców chcących wspierać finansowo dane kampanie, oraz osoby popularne, które potęgują jej zasięg. We wczesnej diagnozie rak piersi jest całkowicie wyleczalny, jego wykrycie wymaga jednak regularnej kontroli lekarskiej.

Aneta Bulkowska

 

Komentarze wyłączone.