Ratuj Głuszca
mieszkanie

Jeszcze kilka lat temu dylemat pomiędzy kupnem mieszkania a domu dla wielu nie istniał. Wybudowanie własnej posiadłości wiązało się ze sporymi nakładami finansowymi i niewielu mogło sobie pozwolić na tak kosztowną inwestycję. Obecnie wybudowanie domu cenowo porównywalne jest do zakupu 2-3 pokojowego M w centrum miasta. Skąd więc nadal tylu zwolenników blokowisk gotowych zapłacić nawet wygórowaną cenę za niewielki kawałek metrażu z balkonem i sąsiadami?

Spłodzić syna, posadzić drzewo i wybudować dom, mówi stare powiedzenie o męskich powinnościach.

-         Dom jest nadal czymś pożądanym – mówi pan Arkadiusz, agent nieruchomości w formie „Indexo”– bez wątpienia ma wartość symboliczną, to coś swojego, symbol niezależności. Ponadto daje pewną formę swobody, brak sąsiadów, możliwość zagospodarowania własnej przestrzeni nie tylko we własnych czterech ścianach, ale i na zewnątrz. Człowiek odczuwa psychiczny komfort będąc na własnym gruncie, niemniej zapotrzebowanie na mieszkania nie maleje. Wiadomo, że dom wiąże się z wieloma czynnikami, o których posiadacze własnego M nawet nie muszą wiedzieć.

Jakie to czynniki zgodziła się opowiedzieć Katarzyna, mieszkanka jednorodzinnej posiadłości na obrzeżach Katowic i jednocześnie właścicielka mieszkania, które obecnie wynajmuje.

-         Naszym marzeniem z mężem było wybudowanie własnego domu. Snuliśmy wizję o własnym ogrodzie, piciu rano herbaty na tarasie, dzieciach biegających boso po trawie– opowiada pani Katarzyna – zazdrościliśmy znajomym, że mogli robić w weekendy grilla do późnych godzin nocnych, my po 21:00 już maksymalnie ściszaliśmy telewizor.

Dalej Katarzyna podkreśla, że w domu nadal mieszka jej się cudownie, z tym że nieco różni się od tej sielskiej wizji, jaką snuła na początku.

-         Przede wszystkim praca. Choć wybudowaliśmy dom od podstaw nie brakuje obowiązków. Cały czas pielęgnacja ogrodu, drobne naprawy, sprawy wykończeniowe, latem koszenie trawy, a zimą odśnieżanie. W bloku wszystko odbywało się samoczynnie. Dom to ciągłe obowiązki.

Dom a status

Dom już dawno przestał być symbolem luksusu. Łatwy dostęp do kredytów spowodował, że coraz więcej małżeństw zdecydowało się na jego kupno lub budowę. Również wiele osób pracując za granicą „uciułało” na własną nieruchomość.

Obecnie za 2-3 pokojowe mieszkanie w dobrej lokalizacji trzeba zapłacić od 200- 300 tysięcy. Za 100 tysięcy można nabyć dom z bali o podobnej powierzchni. Fakt, że jego trwałość jest nieco krótsza w porównaniu z tradycyjnymi ścianami z cegieł, jednak jak zapewniają producenci to również gwarancja długich lat użytkowania.

Wielu ludzi decyduje się na kupno domu licząc na spore oszczędności w skali roku. Mieszkania bowiem wymagają regularnych opłat czynszowych, a także dodatków między innymi za parking czy wprawienie domofonu. Dom niewątpliwie z tych opłat zwalnia i raczej nikt nie zażąda od jego mieszkańców eksmisji z powodu nie płacenia w terminie podatku gruntowego. Mimo to ludzie mający dom nieustannie skarżą się na rosnące wydatki.

-         Ponieważ tak naprawdę dom wcale nie jest tani w utrzymaniu – tłumaczy pan Arkadiusz – miesięczny koszt może być porównywalny do opłat czynszowych w bloku. Warto pamiętać, że w zależności od powierzchni, a jeżeli mówimy o domu powyżej 100mkw to koszt zużycia energii wynosi dwukrotnie więcej. Warto też doliczyć koszta ogrzewania, opłaty za wywóz śmieci, kanalizację, podlewanie trawnika, basen i dojazdy do miasta.

Znane są przypadki osób codziennie spędzających 2 godziny na dojazdach. Wówczas od strony ekonomicznej bardziej racjonalne wydaje się działka blisko centrum, ale czy wówczas można mówić o prawdziwej wizji domu z dala od cywilizacji?

-         Ja nigdy nie zamieniłbym mieszkania w bloku na dom – mówi pan Jakub, mieszkaniec jednego z katowickich osiedli. – To przede wszystkim wygoda. Oszczędność na dojazdach, udogodnienia w postaci strzeżonego parkingu, czystość na zewnątrz, nie muszę się martwić o odśnieżanie, ani koszenie trawnika. Ponadto piękny widok z 15 piętra, spokojni sąsiedzi, kiedy chcę pobyć na łonie natury jadę na działkę, albo idę do parku, to takie proste.

Innego zdania jest pani Janina mieszkająca w bloku od 20 lat.

-         Bloku do domu nawet nie sposób porównać. Tu człowiek czuje się jak w klatce. Wszędzie spotyka sąsiadów, musi uważać, żeby za głośno nie mówić, nie ma gdzie wypuścić psa, żeby sobie pobiegał, a jedyną alternatywą spędzania czasu na wolnym powietrzu jest ławka przed blokiem, albo mikroskopijny balkon, zgroza!

-         Chcemy mieć coś własnego – mówią Ewa i Kamil młode małżeństwo ubiegające się o kredyt hipoteczny- początkowo rozglądaliśmy się za mieszkaniem w jednym z nowoczesnych osiedli, lecz mieszkanie, które nas interesowało wynosiło dokładnie tyle ile budowa nowego domu, nie musieliśmy się długo zastanawiać – dodaje Kamil.

Dom to przede wszystkim bezpieczeństwo i duży komfort, ale mieszkanie wcale nie musi go wykluczać, niemniej wraz ze wzrostem komfortu mieszkania również wzrasta jego cena. Duża powierzchnia, strzeżony parking, monitoring czy taras to dodatki zawyżające cenę. 100 metrowe mieszkanie w luksusowej dzielnicy to koszt minimum 300 – 400 tysięcy złotych, a do tego dochodzi miesięczna opłata czynszowa.

Jeżeli cena nie jest barierą pozostaje jedynie subiektywna  ocena. Jedni wręcz nie wyobrażają sobie mieszkania poza blokiem, gdzie nie muszą martwić się wywozem śmieci, odśnieżaniem czy drobnymi naprawami i dojazdem, pozostałym żadne mieszkanie nie wyprze wizji ogródka, do którego można wyjść z samego rana w szlafroku i z kubkiem gorącej kawy.

Aneta Bulkowska

Komentarzy: 20 w artykule: ”Mieszkanie czy dom?”

 1. nizszamarza.com pisze:

  przy braniu kredytu hipotecznego ogromne znaczenie odgrywa marża narzucana przez bank.
  Rzecz jasna istnieje możliwość wynegocjowania niższej marży

 2. best site to buy cs go skins…

  Great looking website. Think you did a bunch of your very ownyour very own coding…

 3. CSGO pisze:

  CSGO…

  Really want to stress Now i’m glad I stumbled upon your website!….

 4. csgo pisze:

  csgo…

  Wow cuz this is great job! Congrats and keep it up…

 5. csgo pisze:

  csgo…

  Great content you’ve got right here…

 6. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Awesome webpage you have got going here…

 7. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Cool website you possess in here…

 8. nba pisze:

  nba…

  Highly beneficial… looking forth to visiting again…

 9. CSGO pisze:

  CSGO…

  Wow cuz this is really goodexcellent job! Congrats and keep it up…

 10. csgo skins pisze:

  csgo skins…

  Wow because this is very excellentexcellent job! Congrats and keep it up…

 11. csgo awp pisze:

  csgo awp…

  Many thanks extremely handy. Will certainly share website with my pals…

 12. csgo m4a1 pisze:

  csgo m4a1…

  Just simply wished to state I am happy I came in your internet page!….

 13. Google pisze:

  Google…

  Sites of interest we have a link to….

 14. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Basically desired to stress I am just thankful I happened in your internet page!….

 15. csgo weapons pisze:

  csgo weapons…

  Thanks a ton for sharing this excellent webpage…

 16. csgo pisze:

  csgo…

  Many thanks! This is an amazing webpage!….

 17. game pisze:

  game…

  Hi-ya, tidy websites you have here…

 18. Google pisze:

  Google…

  Just beneath, are several totally not related web sites to ours, however, they are certainly really worth going over….

 19. tom pisze:

  tom…

  Cool internet site you have got here…

 20. buy viagra online…

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later. All the best…