Ratuj Głuszca
mikolaj

Czerwony strój, pękaty brzuch i wielka biała broda to wizerunek, z którym kojarzy się nam jowialny staruszek rozdający prezenty grzecznym dzieciom.  Ten przesympatyczny i uroczy mieszkaniec Laponii to produkt koncernu Coca – Cola. Pierwowzór różnił się nieco od marketingowej wersji , a jego historia jest równie ciekawa.

Przepiękną baśniową legendę o sunącym na saniach po niebie Mikołaju mieszkającym w odległej Laponii zawdzięczamy Coca – Coli. W 1931 roku artysta Huddon Sundblom stworzył na potrzeby koncernu reklamę napoju, już wcześniej zainicjowany przez Freda Mizena. Dzięki czemu czerwona czapka i biała broda stały się nieodłącznym atrybutem świąt Bożego Narodzenia.

W rzeczywistości pierwowzór nie tylko odbiegał od amerykańskiego wizerunku, ale całkowicie się od niego różnił. Biskup z Miry bo o nim mowa pochodził z zamożnej rodziny. Zasłynął ogromną odwagą oraz współczuciem na cierpienie innych. Nieobojętny był mu los  spotkanych na drodze niewolników, ciemiężonych i żebraków. Znane jest powszechnie uwolnienie dzięki jego wstawiennictwu niesłusznie osądzanych oficerów, a także uratowanie żeglarzy  przed katastrofą morską.

Uczestniczył również w soborze, gdzie miał spoliczkować heretyka Ariusza. W Ikonografii niestety wcale nie ma na sobie miękkich czerwonych szat, ani wielkiego brzucha. Nie nosi też okularów. Prezentuje się całkiem zwyczajnie w stroju biskupa, którego mianem okrzyknęli go mieszkańcy Miry. Dysponuje jednak chlebem, trzema złotymi kulami na księdze, trzema jabłkami, trzema sakiewkami, kotwicą i oczywiście workiem prezentów.

Obdarowywał w szczególności dzieci. Te małe istoty zawsze mogły liczyć u niego na łakocie i zabawki. Ale i dorosłym nie szczędził podarków. Kiedy już całkowicie rozdał majątek żył w nędzy czyniąc cuda. Udało mu się między innymi wskrzesić trzech młodzieńców zabitych za niezapłacenie za nocleg w gospodzie.

Dożył sędziwej starości. Jego ciało zaczęło po śmierdzi wydzielać leczniczą mirrę, wonną żywicę używaną m. In. przez Greków do leczenia infekcji jamy ustnej i przy schorzeniach jamy ustnej. Dziś stosuje się ją również do łagodzenia objawów astmy.

Relikwie biskupa cudotwórcy przewieziono w 1087 roku do miasta Bari, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego.

Nieznane są nam wszystkie fakty z życia świętego. W całej hagiografii uchodzi za jedną z ciekawszych postaci uwielbianą nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych na całym świecie.

Aneta Bulkowska

 

 

 

 

Komentarze wyłączone.