Ratuj Głuszca
helloween

Kilka praktycznych porad na temat tego jak urządzić prawdziwe amerykańskie Halloween.

Nic tak nie wywołuje w nas gęsiej skórki jak myśl o duchach, czarownicach, czarnych kotach i zaklęciach. W tym dniu bawią się dobrze nie tylko dzieci zbierające po zaskoczonych sąsiadach łakocie, ale i przebrani za postaci z horrorów dorośli życząc sobie, uwaga: Wszystkiego Strasznego!

Amerykański obyczaj jak wiele innych przybył do naszego cudownego kraju w latach 90. Ale jego korzenie sięgają znacznie głębiej bo już do starosłowiańskich obrządków. Słynne mickiewiczowskie dziady prowokowały dreszczyk emocji w naszych przodkach. Wówczas jednak wywoływanie duchów nie miało tak komercyjnego charakteru, choć pewnie i wtedy w czasach gdy nie oglądano telewizji dostarczało rozrywki. Dziś Halloween jest jednym z najciekawszych i najbarwniejszych świąt na świecie i choć w Polsce nie organizowane jest na taką skalę to zwolenników dobrej zabawy nie brakuje. Najlepiej świętują dzieci przebrane za kościotrupy i przynoszące ze szkoły wycięte z papieru Halloween opanowuje dyskoteki, kluby i coraz więcej domów. A propos domu, no właśnie.

Kto powiedział, że Halloween zarezerwowane jest  wyłącznie dla dzieci? Ci, którzy jeszcze się wahają z obawy przed publikowanymi na facebooku zdjęciami w stroju zombie nie powinni się obawiać. W tym dniu bawią się wszyscy.

Halloween party

Jeżeli impreza Halloween ma być wyprawiona w mieszkaniu warto się upewnić czy pomieszczenie podoła, a pod nami nie mieszka para wyjątkowo nietolerancyjnych staruszków. Ewentualnie można ich uprzedzić, albo wysłać zaproszenie (czynnik wysokiego ryzyka). Większą swobodę mają posiadacze domu. Tu nie ma prawie żadnych ograniczeń.

W pierwszej kolejności warto sporządzić listę gości. Dobrym pomysłem jest wysłanie upiornych zaproszeń. Kupujemy również lub sami projektujemy czapeczki lub maski, rekwizyt wręczony na samym początku gościom umila atmosferę. Drugim ważnym elementem jeżeli już mamy pewność, że nasi przyjaciele nie są bardziej drętwi od kościotrupów i oczywiście że mają ochotę spędzić ten czas w naszym towarzystwie, co potwierdzili swoją odpowiedzią na zaproszenie, pozostają zakupy.

Najlepiej tydzień wcześniej, zanim sklepy nie są oblężone przez klientów. I tu strategia jest jedna, jeżeli dysponujemy nieograniczonym budżetem kupujemy wszystko co wpada nam w oko z asortymentu Halloween, jeżeli jednak nie chcemy wydać na imprezę kilku tysięcy warto trochę pokombinować. Część dekoracji kupujemy, a część wykonujemy sami. Zamiast wydawać na porcelanowe dynie kupujemy prawdziwe. W tym przypadku warzywo jest nie tylko dużo bardziej efektowne, ale i tańsze od porcelanowych i plastikowych odpowiedników, a ich wydrążenie wcale nie wymaga specjalnych umiejętności manualnych.

Kolejny element to jedzenie i napoje. Tu tradycyjnie jak przy standardowej imprezie, z tym że inwestujemy dodatkowo w cukierki, które w koszyczku ustawiamy przy wejściu. Warto również znaleźć przepis na poncz. Typowo amerykańskim zwyczajem misa wypełniona słodkim alkoholem, który nabiera się do kubka chochlą jest miłym dla podniebienia akcentem dekoracyjnym.

Charakteryzujemy się na ducha, wampira, zombie, wiedźmę, kościotrupa, doktora Frankensteina i wiele innych. W tym celu analizujemy garderobę, odwiedzamy wypożyczalnie kostiumów lub po prostu odwiedzamy pobliski lumpeks, w którym będziemy mogli dać wreszcie upust drzemiącej w nas kreatywności. Chyba najprostszym rozwiązaniem jest strój mumii, a jedynym wydatkiem w tym przypadku zakupienie kilku opakowań bandaża.

Ale w porządku. Mamy już dynię, czarnego kota i gości. Co zatem zrobić by ten dzień nie przypominał zwykłej weekendowej imprezy? Wystarczy zorganizować całonocny maraton horrorów, podczas którego goście siedzą przed ekranem na wyłożonej poduszkami podłodze. Ale tak naprawdę wcale jakoś specjalnie nie trzeba się halloweenizować bowiem już w tak przygotowanej scenerii ta noc z pewnością będzie należeć do najstraszniejszych.

Aneta Bulkowska

Komentarzy: 7 w artykule: ”Jak zorganizować Halloween?”

 1. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Much thanks! This is an very good web site!….

 2. game pisze:

  game…

  Wow because this is great work! Congrats and keep it up…

 3. Google pisze:

  Google…

  Usually posts some quite interesting stuff like this. If you are new to this site….

 4. Google pisze:

  Google…

  Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated data, nevertheless truly worth taking a look, whoa did one find out about Mid East has got far more problerms also….

 5. Google pisze:

  Google…

  Just beneath, are numerous absolutely not associated web sites to ours, having said that, they are certainly really worth going over….

 6. Google pisze:

  Google…

  Usually posts some incredibly fascinating stuff like this. If you are new to this site….

 7. Google pisze:

  Google…

  That could be the end of this post. Right here you’ll come across some web-sites that we consider you’ll value, just click the links….