Ratuj Głuszca
żyd

Ortodoksyjny Żyd to taki, który rygorystycznie przestrzega zasad swojej wiary. Ortodoksyjny Żyd to taki, któremu judaizm wyznacza sposób postępowania i sposób życia. To jak owo życie wygląda jest niezwykle interesujące, jednocześnie dziwne i z pewnością nam obce. Wiara dla Żydów jest najwyższym celem i wyznacznikiem wszelkich norm i zasad. Dotyczy każdej dziedziny życia i ustala relacje międzyludzkie.object2 Jak wygląda życie ortodoksyjnych Żydów?

Każdy Żyd dla każdego Żyda winien być przyjacielem i nie odmawiać pomocy. O swoich rozważaniach na ten temat piszą A. Hertzberg i A. Hirt-Manheimer w książce, pt. „Żydzi – istota i charakter narodu”: „Przez większą część swojej historii Żydzi istnieli jako mniejszość, często będąca przedmiotem ataku. Aby przeżyć, musieli polegać na sobie nawzajem, a Żyd, który zawiedzie innego Żyda, popełnia niewybaczalny grzech.”

Najciekawszy jednak aspekt stanowi codzienne życie ortodoksów. Rozpoczynając od samego początku – w ósmym dniu po urodzeniu chłopiec powinien być obrzezany. Jest to niezbędny element przystąpienia do wspólnoty żydowskiej. Matka dziecka uważana jest za nieczystą przez siedem dni po urodzeniu chłopca, a przez czternaście dni po urodzeniu dziewczynki. Kiedy dziewczynka ma 12 lat, a chłopiec 13, zaczynają być postrzegani jako dorośli. Oznacza to, że ich obowiązkiem jest od tego momentu, przestrzeganie halachy, czyli prawa żydowskiego.

Halacha obejmuje przepisy kultowo-liturgiczne, pokarmowe, a także te dotyczące życia codziennego. Zawiera ona 613 przykazań, w tym 248 nakazów i 365 zakazów. Halacha reguluje także stosunki między kobietą i mężczyzną. Ortodoksyjny Żyd nie może podziwiać urody kobiet, wąchać ich perfum, czy słuchać ich śpiewu. Zakazane są związki homoseksualne i masturbacja. Każdy Żyd powinien mieć żonę i możliwie największą liczbę dzieci. Zanim dojdzie do ślubu, następują zaręczyny, które wiążą się z wyznaczeniem wartości posagu. Przed ślubem sporządzana jest w języku aramejskim ketuba, czyli dowód zawarcia małżeństwa. W czasie ceremonii, przypieczętowaniem związku staje się założenie obrączek, po wejściu młodej pary pod baldachim, a następnie stłuczenie szklanki. W trakcie ślubu rabin odmawia siedem błogosławieństw małżeńskich. Zanim zacznie się wesele, małżonkowie udają się do pokoju i dopełniają jichud. Mąż ma obowiązek dogodzić żonie i nie może zmuszać jej do współżycia. Ortodoksi nie mogą uprawiać seksu w stanie nietrzeźwym, w czasie żałoby i podczas miesiączki.

Jeśli chodzi o relacje w rodzinie i stosunek do rodziców, to także należy trzymać się konkretnych zasad. Rodzicom nie wolno się sprzeciwiać, zawstydzać ich i mówić im po imieniu.

Jeśli chodzi o codzienne czynności ortodoksów, to każdy z nich powinien modlić się trzy razy dziennie: rano (szachrit), po południu (mincha) i wieczorem (maariw). Najdłuższą modlitwą jest Szemone Esre, czyli osiemnaście błogosławieństw, które należy odmawiać stojąc w stronę Jerozolimy.

Halacha dyktuje także sposób i rodzaj spożywanych posiłków. Oczywiście zarówno przed jedzeniem, jak i po, Żydzi modlą się. To co jest dozwolone do zjedzenia, nazywane jest koszernym. Koszerne są zwierzęta, które mają podzielone kopyta i są przeżuwaczami. Natomiast do zakazanych, czyli trefnych potraw zalicza się, m.in.: mięso zwierząt nieparzystokopytnych (wielbłądów), nieprzeżuwających (świń), a także takie zwierzęta jak: kraby, raki, węgorze, robaki, większość ptaków. Zakazane jest również spożywanie produktów mlecznych i mięsnych jednocześnie. Zdarza się, że w domach są dwa komplety sztućców i naczyń.

Najważniejszym żydowskim świętem jest szabat, czyli czczenie dnia jakim jest sobota. Żydzi uważają ten dzień za dar od Boga, który został przyznany tylko im. Szabat zaczyna się właściwie już w piątkowy wieczór, a konkretnie wraz ze zmierzchem. Szabat obchodzi się w domu i synagodze. Matka zapala świece szabasowe i rodzina zbiera się przy stole. Ojciec odmawia modlitwę i poświęcenie, czyli kidusz. Żydzi mieszkający w Jerozolimie udają się wtedy pod Ścianę Płaczu, gdzie modlą się i wspólnie spożywają posiłek. Co ciekawe, w czasie szabatu Żydzi nie mogą nie tylko pracować, ale także wykonywać codziennych czynności. Nie mogą się męczyć, pracować na gospodarstwie, sprzątać, doić zwierząt, telefonować, a nawet włączać światła. Ktoś mógłby zapytać czy w tym czasie Żydzi przygotowują w ogóle jedzenie? Otóż w czasie ich święta spożywają oni dwa posiłki – wspomniany już – w piątkowy wieczór i drugi w sobotnie popołudnie. Żeby nie gotować i nie „wysilać się’, Żydzi mają specjalne przepisy, które nie wymagają przyrządzania w sobotę, a dogotowują się w nocy. Jedną z takich potraw jest czulent, czyli wolnogotowany gulasz z koszernego mięsa, z dodatkiem fasoli.

Szabat kończy się w sobotę wraz z zachodem słońca, bowiem w kalendarzu żydowskim dni liczy się zawsze od wieczora do wieczora.

Rytuały, obyczaje i sposób życia Żydów to z pewnością temat ciekawy, a nawet fascynujący. Najtrafniejszym spuentowaniem będzie cytat wspomnianej wcześniej książki, mówiący, że „Żydzi są szczególnym narodem. W każdej epoce spodziewano się, że znikną, a jednak przetrwali”…

Patrycja Jaskot

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 16 w artykule: ”Jak wygląda życie ortodoksyjnych Żydów?”

 1. yyxgnmrexw pisze:

  yyxgnmrexw…

  Keep up the excellent work and producing in the crowd!…

 2. NBA pisze:

  NBA…

  Wow, attractive website. Thnx …..

 3. nba pisze:

  nba…

  Fantastic Site, Keep up the beneficial work. Thanks for your time!….

 4. Google pisze:

  Google…

  Although websites we backlink to below are considerably not associated to ours, we really feel they’re actually really worth a go by means of, so possess a look….

 5. Google pisze:

  Google…

  The time to study or go to the content or web pages we have linked to below….

 6. counter strike…

  I benefit from looking through your web site. Thank you!…

 7. csgo skins pisze:

  csgo skins…

  Your posts is quite helpful…

 8. csgo ak47 pisze:

  csgo ak47…

  You have got one of the greatest web-sites…

 9. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Extremely user friendly website. Enormous details available on few clicks…

 10. csgo weapon pisze:

  csgo weapon…

  Lovely Web-site, Carry on the very good work. Regards!….

 11. buy viagra online…

  Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you’re a great author.I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back very soon. I want to encourage you to definitely continue your great job, have a nice morning!…

 12. brazilian body wav…

  I bought a good routine maintenance occur Harrods Londen our sice of these baby bottles would tremendous to bring here in en handbagage so that i needed to get forced out on a air port. The a shame, 34 Extra pounds waisted. Nonetheless the brazilian bo…

 13. Smart Balance Wheel…

  I really like these Smart Balance Wheel. , and thats me! I love being the „girl with awesome Smart Balance Wheel….

 14. Google pisze:

  Google…

  Always a large fan of linking to bloggers that I like but don’t get lots of link appreciate from….

 15. Google pisze:

  Google…

  Sites of interest we’ve a link to….

 16. Google pisze:

  Google…

  We came across a cool web page that you could appreciate. Take a appear if you want….