Ratuj Głuszca
hitler

19 letni Adolf Hitler nerwowo zerka na listę studentów. To drugi, ostateczny egzamin do Akademii Sztuk Pięknych. Tym razem przygotował się dobrze, musi się udać… Scena z Adolfem Hitlerem sterczącym pod uczelnią otwiera ponadczasowe dzieło Erica-Emmanuela Schimtta, w którym autor poddaje wątpliwość przypadkowość ludzkich losów, oraz o miejsce granicy pomiędzy dobrem, a złem.

Minuta, która zmieniła bieg świata…

Czy Adolf Hitler był malarzem złym? Nie bardziej kiepskim od wielu naturszczyków, których przyjęto na Akademię. Talent wymaga doszlifowania, techniki, wprawnego oka mentora. Kto zadecydował o tym, że młody chłopak, sierota otrzyma bilet zwrotu? Kto wziął na siebie losy milionów istnień, które byłyby ocalone gdyby tylko jeden chudy i zdeterminowany chłopak dostał szansę spełnienia swojego marzenia….

Jak wyglądałyby losy Europy dzisiaj, czy uniknęlibyśmy konfliktu na tak wielką skalę? Wojna wisiała w powietrzu, prędzej czy później doszłoby do zaognienia wrogości pomiędzy państwami, chociażby ze względu na konieczność zbrojnej ekspansji na Nadrenię odciętą od Niemiec. Na całe szczęście Einstein wyemigrował do Stanów, aż strach pomyśleć, co by było gdyby Niemcy ukończyły swój program atomowy przed USA.

Historycy twierdzą, że wojnę prowadziłby Goebbels, ale czy wówczas miałaby podobny zasięg? W krótkim czasie uległaby destabilizacji, osłabieniu, brakowałoby, bowiem kogoś o tak charyzmatycznym usposobieniu, słowem lidera. No i z pewnością nie miałaby zabarwienia antysemickiego, a już na pewno nie na taką skalę. Los jednak chciał inaczej.

Rok 2012 na Słowacki otwarła niecodzienna aukcja. „Morski nokturn” z 1913 roku sprzedano za 32 tysiące euro. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że jego autorem był nie, kto inny jak przywódca III Rzeszy.

Co może przedstawiać dzieło największego zbrodniarza świata? Wielu nieodłącznie skojarzy go z krwawymi symbolami, pełnymi przemocy. Nic bardziej mylnego. Idylliczne, harmonijne pejzaże z architekturą w tle, albo dla odmiany charakterystyczne nokturny mogą zmylić każdego.

Portretował kobiety, malował martwą naturę i zwierzęta. Od początku do końca przyświecała mu pasja tworzenia, była miłością, którą pragnął realizować. Ten sam nieczuły, nieroniący łzy nad grobem rodziców dyktator wtłaczał czułostkowość w płótna, zachwycając się ulotnym pięknem natury w rytm uwertury Wagnera.

szkic Hitler wrażliwy malarz

Wielu krytyków sztuki zarzuca Hitlerowi banalność w pracach, słaby warsztat i brak talentu. Nie trzeba być znawcą by stwierdzić, że te dzieła tworzone przez człowieka nieuczęszczającego ani do klasy rysunku, ani nietworzącego pod okiem wprawionego mistrza pozbawione są „profesjonalizmu”. Nie można jednak zarzucić braku talentu.

hitler2 Hitler wrażliwy malarz

Wówczas pod lupę należałoby wziąć i szereg prac wybitnych artystów i zastanowić się nad ich wyjątkowością. A daleko szukać nie trzeba, wystarczy sięgnąć do impresjonistów, po informel, albo konceptualizm, który początkowo i do dziś przez wielu oceniany jest jako brak umiejętności plastycznych. A artysta w głównej mierze to człowiek czujący i widzący inaczej, przetwarzający swoje wizje w dzieło i w pierwszej kolejności ta nadwrażliwość go kategoryzuje. I ta część Adolfa została mu do końca życia, była nieodłącznie jego cieniem.

hitleradolf Hitler wrażliwy malarz

Eric-Emmanuel Schmitt udowadnia, że w każdym z nas kryje się pierwiastek boski i potwór, a który się ujawni? Zależy od okoliczności.

Osobowość twarda jak stal i krucha jak porcelana. Adolf, którego nie znacie.

Ana Miller

 

Komentarzy: 4 w artykule: ”Hitler wrażliwy malarz”

 1. madden mobile coins…

  Thanks a lot for sharing your great web site…

 2. hdyugrfwy pisze:

  hdyugrfwy…

  Sustain the outstanding job !! Lovin’ it!…

 3. Google pisze:

  Google…

  Check below, are some completely unrelated websites to ours, however, they are most trustworthy sources that we use….

 4. Google pisze:

  Google…

  Always a huge fan of linking to bloggers that I really like but do not get a whole lot of link love from….