Ratuj Głuszca
polak

Według przeprowadzonej ankiety na grupie 100 respondentów ponad połowa nie czuje dumy z własnej narodowości i nie ma zamiaru się nią afiszować. Przejawem tego pesymizmu może być kinematograficzna dramaturgia, w której tematy wciąż oscylują wokół biedy i stanu wojennego. A do tego przeciętny Kowalski wciąż w przekonaniu to typowy Kiepski, który nieustannie wybiera się do pośredniaka, a zamiast pracy poszukuje sposobu na wzbogacenie się w szybki i łatwy sposób.

Prawda jest jednak nieco inna i nie tak dramatyczna jakby się mogło wydawać. Polacy są jednym z najlepiej wykształconych narodów, obecnie ponad 1900 tys. ludzi studiuje! Mamy największy odsetek wykwalifikowanych pracowników i jesteśmy szanowani na całym globie.

Artyści, twórcy od lat zdobywają prestiżowe wyróżnienia docenione za granicą.
Chopin, Kilar, Penderecki, Szymanowski. Lorenc to garstka wybitnych kompozytorów. A malarstwo? Gierymski, Malczewski, Matejko, Chełmioński… Kinematografia : Wajda, L. Majewski, Żuławski, Bareja…

Przyczyny zakompleksienia Polaków być może należałoby szukać w 966 roku kiedy to wraz z przyjęciem chrztu musieliśmy się obejść do europejskich wzorców. Według przeprowadzonej ankiety na grupie 200 respondentów, ponad połowa postrzega siebie jako mniej wartościowych ze względu na pochodzenie, a ponad 80% stwierdziło, że niechętnie przyznaje się do swej narodowości za granicą, ponad 68% uznało się za kosmopolitów, obywateli świata. A jak nas widzą obcokrajowcy?

-    Polacy są niezwykle życzliwym i otwartym narodem, mało jest miejsc gdzie ludzie pomagają sobie bezinteresownie. Są niezwykle życzliwi i otwarci– mówi Kate, studentka z Niemiec.

W oczach turystów i sami będąc turystami za granicą wypadamy lepiej niż we własnym odczuciu, być może z czasem to się zmieni i bycie Polakiem znów stanie się dumą.

Aneta Bulkowska

Jeden komentarz :) w artykule: ”Głupi jak Polak”

  1. najnowsze filmy pisze:

    Nie wiem z jakich kręgów wywodziła się ta grupa 100 respondentów, ja i moje otoczenie nigdy, w żadnym miejscu i warunkach nie wstydziliśmy się i nie ukrywaliśmy swej narodowości.