Ratuj Głuszca
kiep

Wszyscy na niego narzekają, że obciachowy, pochłaniacz czasu, odmóżdża, a mimo to, facebookowa era prosperity trwa. Mówi się o potrzebie likwidacji, wyobraźmy sobie, co by się stało gdyby faktycznie z sieci znikła twarzo-książka…

Platforma komunikacji

Facebook już dawno wyparł fora i mikroblogi, a nawet same blogi. Z powodzeniem zastąpił je fan page. Zainteresowanym polityką trudno wyobrazić sobie dzień bez newsa na tapecie od Janusza Korwina-Mikke, motywującego cytatu od Paulo Coelho, plotkarskich wieści z Pudelka. Bez większego wysiłku w ciągu kilku sekund otrzymujemy garść wiadomości z kraju i świata. Nie trzeba już szukać na własną rękę, wystarczy polubić odpowiednie serwisy informacyjne, a powiedzą nam, co powinniśmy wiedzieć. Ponadto sprzężenie zwrotne następuje błyskawicznie, wyrażamy własną opinię i dzielimy się linkiem ze znajomymi, żeby i oni mogli być na bieżąco.

Social media to wielki potencjał, z którego korzystają osoby publiczne i firmy. Artyści i politycy promują swoje wytwory przez prywatne konta, publikując prywatne fotografie zbliżając się tym samym do swoich odbiorców. Nic bowiem bardziej nie rozczula, niż zdjęcie Waldemara Pawlaka z czasów studenckich.

Facebooka do promocji “Gry o Tron” wykorzystał sam producent serialu.

Lansują się też polskie gwiazdy, wprawdzie do popularności z zagranicznymi sławami trochę im brakuje to i tak na czele listy plasuje się Doda, Czesław Mozil, Ewa Farna. Kiedyś kontakt z fanami zapewniały koncerty, spotkania autorskie, teraz już nie trzeba stać w długiej kolejce do artysty by zapytać o jego plany zawodowe, wystarczy wysłać mu prywatną wiadomość.

Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem portali społecznościowych dla dzieci. W ramach badań EU Kids Online zleconych przez Komisję Europejską, dotyczących zagrożeń i bezpieczeństwa dzieci w Internecie wynika, że aż 58 proc. polskich dzieci w wieku od 9 do 12 lat ma profile na portalach społecznościowych. Średnia unijna to 38 proc. Badania objęły 25 tysięcy dzieci w wieku 9-16 lat oraz ich rodziców.

A skoro do facebookowej społeczności można się logować dopiero od 13 roku życia, dzieci zwyczajnie te dane fałszują.

Jest, więc to doskonała forma dotarcia do użytkowników w każdej grupie wiekowej gdyby jej zabrakło większość firm straciłaby sporo swoich sympatyków. Z kolei politycy doznaliby poważnego uszczerbku na popularności i bezpośrednim kontakcie z odbiorcami. Przerwanie internetowej pępowiny skutkuje dystansem, bo skoro jakiś polityk jest naszym znajomym, możemy mu wysłać wiadomość, skomentować, podglądać to ulegamy wrażeniu, że jesteśmy częścią jego grona. Gdy wróci znów tylko do telewizora i prasy, stracimy z nim “bezpośredni” kontakt.

A co z prywatnymi kontami 10 milionami polskich obywateli ?

Wyobraźmy sobie, że nie ma facebooka:

- Żeby pochwalić się zdjęciami z wakacji trzeba rozesłać niebotyczną ilość mms-ów, zawiesić sieć na dobre kilka godzin i zapraszać znajomych na kolację.

- Trzeba by pamiętać o wszystkich urodzinach, dzwonić, wysyłać kartki, etc. A tak wystarczy wejść na tablicę i dodać: Sto lat!, załatwione!

- Nie wiadomo byłoby, co u naszych znajomych, czy ożenili się, czy mają dzieci, kto z kim, dlaczego, jak się zmienił?

- 99% młodych ludzi nie miałoby, co robić wieczorami.

- Nie mielibyśmy połowy znajomych i wrogów.

Oczywiście, co jakiś czas ktoś się buntuje i usuwa konto, niektórzy nawet po kilka razy, bo idea facebooka pozwala na to by w każdej chwili wrócić. Wystarczy wpisać email, hasło i wszystkie dane wracają.

Ana Miler

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 7 w artykule: ”Gdyby nie było facebooka”

 1. the division power leveling…

  Great internet site! It looks extremely expert! Sustain the excellent job!…

 2. enjuawfg pisze:

  enjuawfg…

  Thanks a bunch! This a astounding website!….

 3. CSGO pisze:

  CSGO…

  Wow, stunning portal. Thnx …..

 4. NBA pisze:

  NBA…

  Your knowledge is amazingly fascinating…

 5. nba pisze:

  nba…

  Merely want to mention I’m just delighted I came in your webpage!….

 6. NBA pisze:

  NBA…

  Thanks intended for supplying many of these very good write-up…

 7. Google pisze:

  Google…

  Below you’ll discover the link to some web-sites that we assume you should visit….