Ratuj Głuszca
rower-sciezka

Z dnia na dzień dookoła robi się coraz bardziej zielono. Parki, skwery ożywają w okresie wakacyjnym, a wraz z nimi mieszkańcy okolicznych miast. Liczne inwestycje prowokują do spacerów, jazdy na rowerze i ćwiczeń bez potrzeby wykupywania karnetu do klubu fitness. Siłownia pod blokiem? No problem.

Zaczęło się niewinnie. Dobrowolna segregacja śmieci, następnie obok tradycyjnych kontenerów stanęły oddzielne na plastik, szkło i papier. Do pełnej mobilizacji przyczyniły się system premiowy, bonusy w postaci niższych opłat za grupowanie odpadków przed ich wyrzuceniem. Haczyk połknęły głównie osoby starsze, dla których kilka złotych w portfelu co miesiąc to spora oszczędność oraz dzieci, które dowiadują się w szkole o zagrożeniu Matki Ziemi. To powoduje, że mali bohaterowie chcą ratować planetę przed ekologiczną zagładą, a rodzice – przecież nie mogą dawać złego przykładu – starannie odrywają ze słoika etykietę i wyrzucają ją do osobnego pojemnika. Również na co dzień wielu ludzi staje się świadomych znaczenia segregacji odpadów i jej następstwa recyklingu, który oszczędza miejsce składowania śmieci, ogranicza ilości wprowadzanych szkodliwych i nierozkładalnych odpadów, oszczędza zużycie energii i surowca naturalnego oraz wiele innych.

Potem akcja żarówka. Wymiana świetlówek na energooszczędne, dużo bardziej wytrzymałe i ekonomiczne od tradycyjnych. Na klatkach schodowych zaczęły pojawiać się te z mniejszym zużyciem energii a tam gdzie ich nie było sekwencyjne oświetlenie, przekładające się na ogromne oszczędności w skali roku. Również spółdzielnie szukają gospodarczych rozwiązań.

Sklepy ze zdrową żywnością

O tym jaki wpływ na funkcjonowanie organizmu ma to co zostaje mu dostarczone, wiadomo od dawna. W tempie jakie narzuca dziś cywilizacja trudno znaleźć czas na kupowanie mięsa prosto od rolnika, mleka bezpośrednio od krowy, czy warzyw i owoców nie oznaczonych GMO. Ubytki uzupełniamy suplementami, a ich skutki leczymy antybiotykami. Konsekwencją takich praktyk są choroby somatyczne w tym miażdżyce, cukrzyca i otyłość oraz zaburzenia psychofizyczne takie jak depresje, nerwice w wielu przypadkach spowodowane niedoborem kwasów tłuszczowych i witamin.

Nasze prababki dożywały imponującego wieku. Szansa na to, że obecne pokolenie obchodzić będzie setny jubileusz są raczej małe. Nie pozwolą im na to stres, zanieczyszczenia i przetworzona nisko wartościowa żywność. Za kilkadziesiąt, kilkaset lat prawdopodobnie ta skala życia znacznie się wydłuży, kiedy naukowcy opracują leki na 99% możliwych chorób, a transplantologia wygeneruje ludzi roboty. Jednak zanim to nastąpi przewinie się jeszcze niejedno pokolenie borykające się ze skutkami złego odżywiania.

Dlatego sklepy ze zdrową żywnością to trafna inwestycja. W miastach, na osiedlach powstają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. W końcu mamy pewność, że sałata na kanapce nie jest naładowana ołowiem, a ogromne plantacje soi nie urosły w ciągu tygodnia.

Siłownia na świeżym powietrzu

Są jednym z największych cudów ostatnich inwestycji i jednym z najbardziej trafionych pomysłów na jakie w ostatnim czasie wpadło miasto. Siłownie na świeżym powietrzu wbrew przeznaczeniu zawartym w regulaminie nie służą tylko seniorom, ich zastosowanie jest tak szerokie, że mogą z nich korzystać wszyscy.

Na pierwszy rzut oka przypominają plac zabaw dla dorosłych, po bliższym przyjrzeniu okazuje się, że składają się z profesjonalnych urządzeń do ćwiczeń. Znajduje się tu zarówno stepper, atlas, orbitrek, drążki do podnoszenia, a nawet rowerek, do kompletu brakuje jedynie bieżni. Ale pobiegać już można po wydzielonych trasach dookoła. Początkowo zaczęły powstawać w parkach, gdzie osoby czynnie uprawiające sport chętnie z nich korzystały. Następnie pojawiły się na osiedlach i to wcale nie na obrzeżu, a w miejscach jak najbardziej widocznych i ogólnodostępnych.

To co jest najwspanialsze w siłowni na świeżym powietrzu to, to że obudziła, albo pokazała jak wielka potrzeba aktywności fizycznej drzemała do tej pory w mieszkańcach miast. Karnety do klubów fitness są kosztowne, a i czasem ciężko się zmotywować, bezpłatna siłownia rozwiązuje ten problem. Mogłoby się wydawać, że to kolejny nieużywany i niszczejący obiekt oraz rozrywka wandali. Ale nic bardziej mylnego. Urządzenia codziennie oblegane są przez okolicznych mieszkańców. Ćwiczą wszyscy, osoby młode, seniorzy, mężczyźni wychodzący na spacer z pieskiem. Już od szóstej rano, aż do późnych godzin nocnych urządzenia są w ruchu. Dodatkowo mieszkańcy bardzo o nie dbają, osoby z oknami na takowy plac skutecznie odstraszają tych, których wymyślne urządzenia mogłyby prowokować do różnych niekontrolowanych zachowań i po kłopocie.

Ścieżki rowerowe

Przekopywane chodniki są prawdziwą zmorą mieszkańców miast. Kto mieszka na większych osiedlach i chodzi na piechotę z pewnością trafił na żółte tabliczki z napisem : roboty drogowe. Jeżeli nie, z pewnością takie jeszcze się pojawią bo modernizacje trotuarów przewidziane są na rok z góry. Polska ma stać się drugą Holandią, gdzie do pracy jeździ się rowerem. Wydzielenie strefy dla rowerów ogranicza ryzyko rozjechania podczas niedzielnego spaceru przez zamyślonego rowerzystę. To również mobilizacja, do tej pory jazda po chodniku i wzdłuż ulicy zarezerwowana była jedynie dla nielicznych, dziś jeździć można niemal wszędzie i o każdej porze, a bicykliści są na uprzywilejowanej pozycji.

A więc ruszaj Polsko zielona, Ekologio najnowszy krzyku sezonu! Już prawie nie palimy, nie pijemy piwa na ławkach w parku, truskawki wielkie jak piłki do tenisa zastępujemy filigranowymi, ale krajowymi wspierając rodzimą koniunkturę, nie siedzimy bezczynnie przed telewizorem, a zamiast tego jesteśmy aktywni. Polska na zielono, to Polska którą lubię.

Aneta Bulkowska

Komentarze wyłączone.