Ratuj Głuszca
1friend

9 czerwca obchodzony jest Dzień Przyjaciela i choć nie wiadomo dokładnie skąd pochodzi to święto, można z niego skorzystać  by podziękować swojemu przyjacielowi za to, że zawsze jest obok, ani z tyłu, ani też nie wyprzedza, a idzie z nami ramię w ramię.

Przyjaźń to najbardziej arystokratyczna i bezinteresowna forma znajomości. Można mieć wielu kolegów, ale przyjaciół z prawdziwego zdarzenia ma się niewielu. Przyjaciel to osoba zajmująca szczególne miejsce w naszym życiu, jest z nami zawsze, kiedy go potrzebujemy. To właśnie do niego możemy zadzwonić o czwartej nad ranem i powiedzieć, że coś nas trapi. On zna nasze wady i zalety, wie, co jest dla nas słuszne, a co lepiej odradzić. Nie działa z premedytacją, z ukrytym motywem, a dla naszego dobra i możemy mu ufać.

W dzisiejszych czasach przyjaźń nabiera szczególnego znaczenia. Niełatwo znaleźć chętnego do przysłowiowej kradzieży koni i kogoś, kto skoczyłby za nami w ogień gdyby była taka potrzeba. Długoletnie znajomości rozpadają się przy pierwszym kryzysie, albo zmianie pracy. Prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko, nie straszne są jej zawieje losu, przeprowadzki do innych krajów, ani różnice sfer czasowych. Człowiek bez przyjaciela jest niezwykle samotny. Można mieć wielu kolegów, są to jednak znajomości niezaangażowane, często bez trwałych więzi, przyjaźń przetrwa do grobowej deski podobnie jak tajemnica. Czy znajomemu wyznamy największy sekret? Nigdy! A przyjacielowi powiemy wszystko, ponieważ wiemy, że zachowa to dla siebie, nie zrobi z tego użytku, sam też powie nam o sobie więcej niż ktokolwiek inny, a my będziemy dumni mogąc być jego powiernikiem.

Przy nim nie musimy się kontrolować, pozować na kogoś innego, zrzucamy pozę, możemy w pełni być sobą, bez wewnętrznego napięcia i zadręczania pytaniem, co ktoś sobie o nas pomyśli. Przyjaciel akceptuje nas w pełni, takimi, jacy jesteśmy, nie musimy być powściągliwi, nabieramy swobody i w pełni wyrażamy siebie. Nawet, kiedy dopada nas chandra, albo powiemy coś głupiego. Nie ocenia, śmieje się z nami, a kiedy nie mamy racji mówi o tym otwarcie, nie po to, żeby nam dogryźć czy się wywyższyć, ale by pomóc nam poszerzyć myślowy horyzont. A w dodatku cieszy się naszymi sukcesami jak własnymi. Szczerze nas dopinguje i wspiera w działaniu, podobnie jak my jego. Zazdrość to pojęcie obce w przyjaźni, a zastępuje je bezinteresowna szczerość i troska o dobro drugiego, pozbawiona egoizmu.

Jesteśmy wdzięczni, że druga osoba poświęca nam czas, że chce się z nami cieszyć radością, dzielić smutkiem. Nie trzymamy jej tylko dla siebie, bo miłość, jaką otaczają nas inni ludzie sprawia nam radość. Przyjaciel to ktoś, kto na zawsze pozostaje w naszym sercu, nawet, kiedy znajomość się rozpada to długie rozmowy, czas spędzony we dwójkę wszystko to się pamięta. Dlatego przyjaźń odgrywa tak ważną rolę w naszym życiu , wzbogaca je, czyni wartościowszym. Jest też opoką. Kiedy dookoła szaleją wichry przy nim zawsze znajdziemy bezpieczne schronienie. Nie krytykuje nas dla samej krytyki, nie ocenia z góry, zawsze stara się zrozumieć. Nie bez powodu mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Nawet w czasie kryzysu nie odwróci się od nas plecami, ani my od niego.

Budowanie przyjaźni to proces wieloetapowy i czasochłonny, opiera się na szczerym zaufaniu do drugiej osoby, chęci słuchania tego, co ma do powiedzenia i prawdziwego wczucia się w jego położenie, a nie mechanicznego przytakiwania głową. To zaangażowanie, które zwraca się w krótkim czasie, bo też dostajemy go więcej od drugiej strony. Najpiękniejsze są te znajomości utrzymywane od dziecka, wspólne wspinanie na drzewo, survival pod namiotem przed domem, wspólne plany na przyszłość, marzenia…

Dziś możemy powiedzieć naszemu przyjacielowi jak bardzo jesteśmy wdzięczni za jego obecność, jak bardzo go potrzebujemy i cenimy, jak ogromne znaczenie odgrywa w naszym życiu. Powinien wiedzieć, że wiele znaczy dla nas, i że właśnie dzięki niemu nasze życie nabiera sensu.

Aneta Bulkowska

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.