Ratuj Głuszca
niepodległość

To już 93 rocznica. Aż trudno uwierzyć, że czas biegnie tak szybko, nasi rodzice i dziadkowie jeszcze niedawno nawet nie mogli myśleć o podobnej pompie z jaką władze miast organizują Święto Niepodległości dzisiaj. Z każdym rokiem 11 listopada ewaluuje, bo i państwo się zmienia i jego mieszkańcy. Zmienia się mentalność obywateli, poglądy, pamięć o przykrych zdarzeniach z przeszłości zaciera. Dziś coroczna parada pełni jedynie element ozdobny i upamiętniający ten wzniosły dla wszystkich Polaków dzień, dzień radości, ale i przestrogi.

Martyrologia Święta Niepodległości ustępuje miejsca wielu pozytywnym emocjom. Dzień smutku i nostalgii zastąpiony zostaje radością, Bo i dlaczego się smucić? Jesteśmy przecież wolnym narodem! W wielu miastach organizowane są koncerty i eventy. W Warszawie jak co roku odbywa się bieg dla upamiętnienia Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w którym biorą udział czasem całe rodziny. Wolny czas można spędzić w przyjemny i aktywny sposób, ale nie pozbawiony głębszej refleksji.

Bo nie chodzi o to, żeby ten dzień kojarzył się jedynie z dniem wolnym od pracy bo jego wymiar jest szczególny. Nawet jeżeli ktoś z założenia nie jest patriotą to i tak nie powinien przejść obojętnie obok tej daty.

Dokładnie 93 lata temu w 1918 roku Polska mogła odetchnąć z ulgą. Oddziały wojska polskiego pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, traktat w Wersalu, koniec I wojny światowej, Tak naprawdę I wojna światowa umożliwiła Polakom szansę na odzyskanie niepodległości. Wówczas państwa zaborcze stanęły w opozycji do siebie. I wojna światowa zakończyła się podpisaniem rozejmu 11 listopada 1918 roku. Wcześniej w styczniu 1917 roku Thomas W. Wilson opowiedział się za utworzeniem niepodległej Polski. Miesiąc później został obalony carat, a nowy rząd republikański uznał prawo narodu polskiego do samostanowienia o własnym losie. Deklaracja Praw Narodów Rosji została ogłoszona w październiku 1917 roku dając Polakom możliwość oderwania się i utworzenia samodzielnego państwa.

Zaś w czerwcu 1918 roku po stronie Polski wypowiedziały się zachodnioeuropejskie państwa Ententy. Pod koniec października 1918 roku na terenie Galicji i Śląska Cieszyńskiego zaczęła formułować się administracja. Powstał między innymi Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego. Ogromne znaczenie odegrał powrót Józefa Piłsudckiego z więzienia w Magdeburgu, któremu Rada Regencyjna przekazała zwierzchnictwo nad wojskiem, a następnie własne prerogatywy polityczne. W tych okolicznościach narodziła się Polska Niepodległa.

Lecz już od 1939 obchodzenie Święta Niepodległości było zakazane. Dopiero w 1989 roku wraz z upadkiem komunizmu Polacy znowu mogli świętować. Co nabiera dodatkowego znaczenia, bo dopiero od tamtej pory jesteśmy oficjalnie wolni.
W tym roku zapowiadają się obchody z wielką pompą, choć pewnie nie z taką jak w Ameryce to jednak na nudę nie można narzekać. W całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody. W kościołach odprawiane msze w intencji Ojczyzny. A wolne od pracy ma na celu umożliwić głębsze przeżywanie tej ważnej patriotycznej chwili.

Aneta Bulkowska

Jeden komentarz :) w artykule: ”Dzień Polski”

  1. Agnieszka pisze:

    Bardzo ladny artykul. A czy ktos wie jaki jest los koni po paradzie?