Ratuj Głuszca
disco

Shazza, Bayer Full, Mister Dex czy Top Poland to formacje, o których w latach 90. było głośno,„Majteczki w kropczeki” czy „Mydełko Fa” podśpiewywał swego czasu chyba każdy. W każdy niedzielny poranek u sąsiadów można było usłyszeć Disco Relax, które skupiało przed telewizorem całe rodziny. Dziś disco polo jest potężnym gałęzią muzyki, rządzącą się własnymi prawami z własną grupą fanów, nie tylko w Azji.

Niby nikt nie słucha, ale zaśpiewać potrafi każdy o czym można się przekonać przy każdej większej uroczystości zakrapianej alkoholem. Dziś trudno wyobrazić sobie wesele bez „Daj mi tę noc” czy „Żono moja” wykonywanego na żywo przez orkiestrę. Co w tym dziwnego? Teksty są rymowane, linia melodyczna wpada w ucho.

Ważne, żeby ludzie się dobrze bawili – mówi lider weselnego zespołu TopTen ze Śląska.

Disco polo nadal kojarzy się z imprezami w remizie, weselami czy wiejskimi zabawami, mimo że od dawna podbija wiele miast. Na niejednej dyskotece można usłyszeć „Jesteś szalona”, organizowane są również wieczory z muzyką disco polo i ponoć ludzie bawią się na nich najlepiej, bo i można sobie potańczyć z ładną dziewczyną i pośpiewać pod nosem.

Skąd w ogóle disco polo na polskiej scenie muzycznej? W latach 90. po smętnych nastrojach wywołanych burzliwymi wydarzeniami w świecie polityki i gospodarki miało powstać coś co pozwoli Polakom oderwać się od pesymistycznej atmosfery. Skoczna, radosna i barwna muzyka stylizowana na italo disco okazała się strzałem w dziesiątkę.

Niszowa i zepchnięta do podziemia biegła własnym torem. Choć usłyszeć ją w radiu graniczyło z cudem i tak zdołała przedostać się do swoich słuchaczy, stając się zjawiskiem na skalę masową.

W 1995 roku brała aktywny udział w życiu politycznym. Słynne Ole, Olek wtórowało między innymi kampanii prezydenckiej Aleksandrowi Kwaśniewskiemu.

Z czasem ludziom „przejadło się” disco polo i sprzedaż kaset zaczęła drastycznie spadać. Od niedawna muzyka ta przeżywa swój renesans. Promowana jest szczególnie przez stacje lokalne takie jak TVS. Na VIVA Polska w każdą niedzielę można obejrzeć „Disco ponad wszystko” podnoszący znacznie oglądalność programu. To nie żarty. Choć żarty niejedni sobie robią.

-         Lubię oglądać ze znajomymi programy disco polo bo można się nieźle pośmiać – odpowiada jeden ze studentów wpisany na listę fun clubu disco polo.

Z większą powagą do tej muzyki podchodzą obcokrajowcy. „Wszyscy Polacy to jedna rodzina” zdążyło już podbić azjatycki rynek muzyczny. Choć w wykonaniu Chińczyków brzmi trochę egzotycznie, to i tak miło posłuchać patriotycznej nuty.

Czy disco polo jest gorsze od country, folka gdzie muzyka jest równie przystępna, a teksty proste? Nie ma dobrej i złej muzyki. Każda jest dobra jeżeli słuchacze ją za taką uznają. Warto zwrócić uwagę, że obecnie disco polo nieco ewaluowało dziś bardziej pretenduje do dance, artyści również rzadziej śpiewają z playbacku, a ich wizerunek jest mniej kiczowaty. Jedną z takich artystek jest Shazza, która w latach 90. Podbijała listy przebojów disco relax dziś wykonuje muzykę dance. Bez wątpienia przez wielu disco polo takie jest, pozytywne, radosne no i polskie, bo w końcu Polacy nie gęsi i swoją muzykę mają.

Aneta Bulkowska

 

Komentarze wyłączone.