Ratuj Głuszca
Couchsurfing

Podróżowanie jest jak nałóg, kiedy już raz się zakosztuje tego miodu, chce się go coraz więcej. Określenie „obywatel świata” nabiera wówczas prawdziwego znaczenia. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na egzotyczny wypad uposażony jedynie w mapę i kompas, barierą są koszty, niemałe.Wycieczka w dzikie rejony Azji czy Ameryki to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy, a przecież jest tyle miejsc do obejrzenia. Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników podróży. Od teraz świat stoi na wyciągnięcie ręki!

Couchsurfing to pojęcie stosunkowo młode. Sama nazwa dla tłumaczy to nie lada wyzwanie bowiem w polskim tłumaczeniu oznacza „poszukiwanie kanapy”, czy też „kanapę -surfing”. Kanapa, a więc spanie, choć czasem zdarza się i łóżko, a nawet pokój, przy odrobinie szczęścia można liczyć na willę z basenem, ale nie ma co narzekać, bo prawdziwy globtroter nie szuka wygody tylko środków, które będą pomostem do zwiedzania świata.

Idea jest prosta: ludzie z całego globu ziemskiego udostępniają podróżnikom nocleg, a ściślej mówiąc zapraszają w gości. Bo prócz miejsca do spania oferują oprowadzanie po mieście, wdrożenie w nową kulturę i opiekę. Polega to na tym, że pozytywnie nastawieni ludzie zapraszają do siebie równie pozytywnych ludzi, nierzadko takie spotkania kończą się wieloletnią przyjaźnią. Można by zapytać, czy to jest bezpieczne? Przecież nigdy nie mamy pewności na kogo trafimy i gdzie w ogóle szukać CS? Odpowiedź jest prosta : w internecie. Specjalne serwisy oferują ogłoszenia, wymieniają uwagi na forum, gdzie można do woli wybierać w ofercie. Po zarejestrowaniu na couchsurfing.pl niemal od razu znajdziemy coś dla siebie. Maroko? Wiedeń? Kanada? No problem.

Wszyscy użytkownicy portali zamieszczający swoje oferty na CS muszą posiadać zweryfikowane dane kontaktowe i adres. Większość posiadających konta od dłuższego czasu ma już wyrobioną opinię, przez co na ich temat możemy zasięgnąć rady u wcześniejszych gości. Dowiemy się nie tylko o warunkach jakie oferuje, ale także czy to osoba, której można zaufać. Ale CS to nie tylko wyjazdy, również sami także możemy oferować bazę noclegową i przy okazji poznawać nowych ludzi.

- Kiedy zaoferowałam nocleg w Krakowie niemal od razu otrzymałam kilkanaście propozycji – opowiada Kamila, od trzech lat należąca do społeczności CS, początkowo sama korzystała z ofert innych osób, teraz sama chętnie oprowadza po mieście – To wspaniały sposób na poznanie ludzi, ze wszystkimi utrzymuje kontakt do dzisiaj. Gościłam 27 letnią Francuzkę, która rzuciła nudną pracę, aby podróżować, 22 letniego Niemca zakochanego w podróżach, Włosi są niesamowicie otwartym narodem. W zamian nie otrzymuje niczego. Nie pobiera żadnego wynagrodzenia, ani kosztów za pokój, ale oni zwykle robią zakupy dla niej, zostawiają drobne upominki i zawsze zarażają pozytywną energią.

Podróż za jeden uśmiech…

Podczas gdy podróż do Stanów wiąże się z dużym kosztem przelotu, to na wypad w pobliskie rojony można zminimalizować do… zera. Litwa, Łotwa, Czechy, Niemcy to tylko niektóre rejony, na które można dotrzeć autostopem. Dla tych, którym nie uśmiecha się stanie z plecakiem przy trasie powstał ciekawe portale internetowe autostop.com, czy nastopa.pl gdzie z dużym wyprzedzeniem można umówić się z kierowcą zmierzającym w interesujące nas rejony, oszczędza to nie tylko nasz czas, ale i zwiększa bezpieczeństwo. Możemy wcześniej dowiedzieć się o numer rejestracyjny pojazdu czy dane kierowcy, jeżeli jest uczciwy nie powinniśmy mieć z tym problemu. Zainteresowanie jest zadziwiająco duże, aż trudno uwierzyć, że tak wiele osób oferuje darmowy przejazd. Jeżeli nasz instynkt samozachowawczy wyklucza podróżowanie w pojedynkę warto namówić kilku znajomych, to nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale wiadomo, że w grupie zawsze raźniej.

Ponadto komunikacja miejska, czy pociągi. Wielogodzinne tułanie ma swoje uroki. Podczas podróży sami zwiedzamy miasto.

- Ja w ten sposób zwiedziłam Wilno. Razem z chłopakiem wybraliśmy się w podróż autokarem, wcześniej umówiliśmy się również z parą oferującą nam nocleg. – opowiada Ela, studentka filologii angielskiej – na miejscu okazało się, że do dyspozycji mamy cały wielki nowocześnie urządzony pokój, liczyliśmy tylko na kanapę, a otrzymaliśmy pokój lepszy niż w niejednym hotelu. Dodatkowo ludzie ci obwozili nas po całym mieście, niesamowicie sympatyczni i otwarci, cała podróż wyniosła nas niecałe 200 złotych.

Osoby posiadające konto na couchsurfing.com często zarejestrowały się w The Hospitality Club, przy czym ta druga wiąże się ściśle z ofertą noclegową, CS skupia się na poznawaniu ludzi i kultur. Inne serwisy, na których również można znaleźć interesujące oferty to: frree-stay.com czy place2stay.com, zalogowanie nic nie kosztuje, warto jednak przed wyjazdem zrobić dokładny reasearch, żeby w miarę możliwości wykluczyć niechciane przygody. Najwięcej CS jest narodowości kanadyjskiej, niemieckiej i pochodzących z Wielkiej Brytanii.

- Ja podróżuję zawsze samolotem – mówi Oliwier, lat 31. Rzucił pracę za biurkiem by móc prowadzić tułaczy los, jednak szybko uzmysłowił sobie, że nawet przy oszczędnościach nie byłby w stanie zwiedzić połowy świata. Dlatego CS trafiło w dziesiątkę – zawsze szukam w zakładce last minute. W ten sposób za przelot nie płacę więcej niż 300 złotych, a i to górna granica, niedawno do Finladni poleciałem za 99 złotych w dwie strony, na miejscu odebrało mnie dwóch prze sympatycznych Finlandczyków, oprowadzili mnie po całym mieście, niesamowita przygoda.

Couchsurfing to portal nie tylko dla młodych ludzi, ale przede wszystkim dla każdego globtrotera, który wakacje wiąże ze zwiedzaniem i poznawaniem, a nie nastawia się na hotelowy wypoczynek. To możliwość skierowana do ludzi dla, których nie ma rzeczy niemożliwych, którzy przełamują granicę i udowadniają całemu światu, że każdy sposób jest dobry by realizować własne marzenia.

Jak śpiewał Maanam : Podróżować jest bosko!

A teraz i niedrogo.

Aneta Bulkowska

Komentarze wyłączone.