Ratuj Głuszca
flaga

Biały to symbol łagodności i szlachetności. Czerwień wyzwala emocje, zagrzewa ducha do walki. W barwach flagi pierwszą odczytuje się jako czystość intencji państwa, drugiej przypisuje patriotyzm narodu i majestat władzy. Dwie kontrastujące ze sobą barwy i ich ciekawa historia.

Choć oficjalnie dzień flagi obchodzony jest 2 maja. To 11 listopada jest idealnym dniem do przypomnienia sobie jej genezy, bowiem tego dnia od powiewających barw Polski będzie gęsto. Wielu jak co roku wywiesi flagę przez okno, już teraz zwiększyła się sprzedaż gotowych flag, które jeszcze kilka lat temu szyto samodzielnie w domu. Dziś wygodniej kupić gotowy produkt, ale i tak warto wcześniej przypomnieć sobie chociażby jak go właściwie zawiesić by nie strzelić kolejnego faux pas.

Flaga wraz z godłem i hymnem składa się na trio wizualnej tożsamości kraju znad Wisły, a jej wygląd precyzuje ustawa o godle, barwach i hymnie z 1980 roku. Mówi między o tym, że składają się na nią dwa pasy bieli i czerwieni tworzące prostokąt o przepisowej proporcji 5:8. Biel obowiązkowo znajduje się na górze.

Ale skąd te barwy? Dlaczego nie akurat czerwono biała jak Monako, albo w kolorze kojącej zieleni.

Szczególnie, że taka kolejność barw wywoływała nieraz zamieszanie, a i niejednego polityka wprawiła w konsternację. Do dziś pamiętamy naszego prezydenta, który pokazał się w Monako z odwróconą do góry flagą czym zyskał sobie aplauz monakijskiego księcia Alberta, ale z pewnością nie Polaków.

Również Kubica w Malezji gdzie zdobył II miejsce przez cały wyścig Grand Prix jechał pod odwróconą flagą. Ale to nie jedyne wpadki uwiecznione przez media. Do dziś po internecie krążą zdjęcia z tegorocznego  Powstania Warszawskiego, gdzie jedną z flag zawieszono może i z dobrymi intencjami, ale niekoniecznie dobrze. Nie ma jednak czego się wstydzić, nawet najlepszym się zdarza. W USA na przykład podczas spotkania w Nowym Jorku prezydenta Stanów Zjednoczonych i Filipin te pierwsze zawiesiły flagę Filip do góry nogami, co na Filipinach oznacza, że kraj pogrążony jest w stanie wojny.

Powiedzieliśmy wcześniej o symbolice kolorów, teraz pokrótce warto omówić ich genezę, która sięga, aż 1295 roku. Wówczas król Przemysław II użył jako herbu, na który składa się Orzeł Biały w koronie na czerwonym tle. tych samych barwach była Pogoń litewska przedstawiająca rycerza na białym koniu w czerwonym polu, herb Wielkiego Księstwa Litewskiego. Flaga jest zatem niczym innym jak symbolicznym odwzorowaniem herbu choć wielu próbuje doszukać się w niej ukrytego sensu.

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej. W tym dniu damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej.

Wiele osób wywiesza flagę z godłem za oknem, bo jest ładniejsza zapominając, że jest ona przeznaczona na największe uroczystości i przysługuje jedynie placówkom dyplomatycznym, portom, lotniskom, oraz statkom.

Zgodnie ze zwyczajem flagę należy wieszać rano, a ściągać wieczorem co raczej nie jest przestrzegane,. Należy wieszać ją w układzie pionowym, tak by zwisała poziomo gdzie biel musi znajdować się po lewej stronie dla patrzącego. Ważne też by nie dotykała ziemi

Dokładne wytyczne zawarto w Ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. O godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Aneta Bulkowska

Komentarze wyłączone.