Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Święta Bożego Narodzenia to czas pojednania i intensywnego okazywania miłości do bliźniego. To przykre, ale dziś wielu ludzi nie ma gdzie lub nie ma z kim spędzić tych dni. Dlatego specjalnie dla nich organizowane są świąteczne akcje, w tym Wigilia Dla Potrzebujących, dzięki czemu każdy może poczuć atmosferę nadchodzących świąt. Jak się okazuje samotni i bezdomni tez mogą mieć swoją wigilię. Co prawda nie zastąpi ona rodzinnej wieczerzy, ale zawsze nasyci i rozgrzeje niejednego potrzebującego. W wigilijny wieczór na stole kładziemy dodatkowy talerz dla niespodziewanego gościa. Jest on zaproszeniem dla każdego, kto nie ma z kim zasiąść do stołu. Wigilia Dla Potrzebujących to także zaproszenie, okazja do podzielenia się posiłkiem z najuboższymi. Każdy jest mile widziany, wystarczy tylko przyjść. Oto czas, kiedy bezdomni powinni opuścić strychy, altanki i dworce. Podczas świąt nikt nie powinien być sam. Każdy ma prawo do odrobiny ciepła i dobrego nastroju.

 

W tym roku po raz pierwszy Wigilia Dla Potrzebujących będzie miała miejsce w stolicy. Wigilijny stół będzie czekać na wszystkich potrzebujących 19 grudnia na Placu Zamkowym w Warszawie od godziny 11:00 aż do zmroku.

 

Organizatorem przedsięwzięcia jest Rzecznik Praw Obywatelskich – Janusz Kochanowski, a gospodarzem krakowski restaurator Jan Kościuszko. Pomysł zorganizowania Wigilii w stolicy zrodził się już kilka lat temu. Niestety stołeczni restauratorzy nie palili się do współpracy. Dopiero prośby skierowane do Jana Kościuszki – organizatora corocznej Wigilii na krakowskim Rynku, okazały się prośbami wysłanymi pod dobry adres. Ten bez wahania zgodził się wydać ucztę także w Warszawie. Tak więc warszawiacy w świątecznej atmosferze zjedzą potrawy przygotowane przez krakowskich kucharzy.

 

Na tę okazję przyszykowano ok. 100 tysięcy pierogów, ok. 7 tysięcy litrów zupy grzybowej z łazankami, kilka ton kapusty z grzybami i mnóstwo pieczywa. Nic dziwnego, że przygotowania do akcji trwały już od września. Posiłków na pewno dla nikogo nie zabraknie – przekonuje Jan Kościuszko. Gdyby jednak jedzenie pozostało, to zostanie ono przekazane warszawskim stołówkom dla bezdomnych.

 

W trakcie Wigilii Dla Potrzebujących prowadzona będzie także zbiórka żywności. Organizatorzy proszą warszawiaków, by 19 grudnia przynosili pod kościół św. Anny żywność o długim terminie przydatności. Do akcji przyłączyli się również harcerze, którzy tego dnia będą pełnić służbę medyczna i porządkową.

 

Każdego roku tłumy ludzi przychodzących po posiłki cieszą serca organizatorów. Jednocześnie te same tłumy coraz bardziej martwią już nie tylko organizatorów, ale całe społeczeństwo. Liczba potrzebujących ciągle wzrasta. Każdego roku pobijane są nowe rekordy. W ubiegłym roku tylko na Rynku w Krakowie wydano ok. 50 tysięcy posiłków. Nie trudno przewidzieć, jakie liczby przyniesie tegoroczna Wigilia Dla Potrzebujących.

 

Rosnąca liczba ludzi samotnych i ubogich to dowód na to, jak ważna i słuszna jest tego rodzaju akcja. Wigilia Dla Potrzebujących to nierzadko jedyny dzień w roku, kiedy ci ludzie mogą zjeść coś pożywnego i posiedzieć towarzystwie innych. Ponadto, poza ciepłym posiłkiem, człowiek otrzymuje tam także odrobinę wiary, wiary w dobrego człowieka.

 

Daria Cygan

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.