Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Wybór szkoły to nie „bułka z masłem” okres wakacyjny to dla wielu rodziców czas rozterek, jaka szkoła zagwarantuje mu odpowiednią edukację, a jaka przygotuje do życia w społeczeństwie?W ogólnej opinii utrwaliła się opinia o wyższości placówek prywatnych nad państwowymi. W rzeczywistości wcale nie oznacza to, że państwowa szkoła daje mniejsze kwalifikacje, często bywa tak, że to uczniowie szkół „nieodpłatnych” otrzymują lepsze wyniki maturalne, oraz lepiej radzą sobie w późniejszym życiu…

 

Mit elitarnej szkoły, do której chodzą jedynie dzieciaki w markowych ciuchach i z drogimi gadżetami, gdzie piątki kupują im rodzice niewiele ma dziś wspólnego z rzeczywistością. Coraz więcej rodziców decyduje się na ten wydatek (rzędu 400 – 500 zł /miesiąc + ok. 1200 wpisowe), nawet kosztem kredytu wierząc, że w ten sposób zapewnią swojej pociesze gruntowną edukację.

 

Sporo w tym prawdy po pierwsze : w prywatnych szkołach kładzie się nacisk na indywidualną pracę z uczniem, mniejsze klasy, lepszy kontakt z nauczycielem, po drugie: bogata oferta zajęć poza lekcyjnych, a co za tym idzie wiele alternatyw spędzania wolnego czasu, ponadto łatwiejszy dostęp do pomocy dydaktycznych, zwiększone bezpieczeństwo zminimalizowanie kontaktu „złego towarzystwa”, styczności z narkotykami, alkoholem, a także stały kontakt z rodzicem – wychowawcy na bieżąco informują opiekuna o postępach w nauce. W takich szkołach nauczyciele dbają o dobre relacje z poszczególnymi uczniami, od samego początku kładzie się nacisk na indywidualność, gdzie w państwowych szkołach nauczyciele zazwyczaj nie pamiętają nazwisk połowy swoich podopiecznych, co wynika z ogromnej liczby przypadających na jednego dydaktyka.

 

Szkoły prywatne mają niestety też sporo minusów. Uczniów z prywatnych szkół określa się mianem zmanieryzowanych, od najmłodszych przyzwyczajeni są, że to nauczyciel zabiega o ich uwagę, kiedy wchodzą w dorosły świat, gdzie to samemu trzeba walczyć „o swoje” mogą zwyczajnie nie dać sobie rady. W państwowych szkołach uczniowie wciąż rywalizują, nabywają zdolności adaptacyjne, uczą się zaradności i samodzielności, nikt nie podaje im „na tacy”. Trzeba również liczyć się z kosztami i brakiem gwarancji na to, że w takiej szkole dziecko zdobędzie dobre wyniki.

 

– Mój kolega z klasy, który chodził zarówno do podstawówki jak i gimnazjum prywatnego, tam miał świetne wyniki, lecz gdy przyszło mu pracować z większą grupą ludzi, i nauczycielami, którzy nie zawsze idą uczniom na rękę, kompletnie się pogubił. – mówi jedna z uczennic państwowego liceum.

 

Katarzyna pomimo, że wszyscy jej znajomi swoje pociechy wysłali do prywatnych szkół, kiedy Ewelinka wychodziła z przedszkola wiedziała już na pewno, że jej następny etap to publiczna podstawówka. – Nie chciałam, żeby moje dziecko wychowywało się w duchu, że kasa jest gwarantem sukcesu, może i wśród znajomych nie będziemy miały statusu vip-ów, chcę żeby czuła, że jest normalną dziewczynką, taką jak wszyscy, bez chowania jej pod kloszem i narażania od najmłodszych lat na stres w „wyścig szczurów”.

 

Szkoły państwowe już dawno przeszły swój renesans starając się wychodzić uczniom na przeciw. Zajęcia językowe prowadzone w mniejszych grupach w połączeniu z ocenami, na które naprawdę trzeba sobie zasłużyć dają pewność, że w dorosłym życiu po jej ukończeniu abiturient da sobie radę. W prywatnej jednak prócz tego mamy gwarancję, że nasze dziecko znajdzie się pod dobrą opieką.

 

Aneta Bulkowska
foto: www.sxc.hu

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 32 w artykule: ”Prywatna czy państwowa? Do jakiej szkoły posłać dziecko?”

 1. Linda pisze:

  Myśmy zdecydowali się na prywatnego Meridiana w Łodzi, ze względu na to, że po pierwsze znajomych dzieci chodzą i są bardzo zadowolone, a po drugie szkoła reprezentuje bardzo wysoki poziom nauczania.

 2. Iwona pisze:

  Tez jestem fanka prywatnych placówek. Porządnie wyposażone, najlepsza kadra. Dbają o komfort przebywania w niej.

 3. kamilla90 pisze:

  Ja posyłam do prywatnej. W tamtym roku do pierwszej klasy posłaliśmy synka a teraz córkę http://www.verne.edu.pl/
  Patrzac na to co w stolicy dzieje sie w szkołach państwowych i jaki jest tam poziom nauczania, mysle ze podjęlismy najlepsze rozwiązanie.

 4. Kaja pisze:

  Polecam „ATENĘ” z Sosnowca.
  Znajomi i my jesteśmy zachwyceni rodzinną atmosferą, życzliwością i profesjonalizmem kadry. Podejście do ucznia- indywidualne, duża ilość zajęć pozalekcyjnych – i efekty w postaci 100% na egzaminie gimnazjalnym są!Zastanawiamy się nad pozostawieniem córki w ich LO.I najważniejsze-nie jest drogo, w razie tarapatów finansowych rozkładają na raty,a nawet zmniejszają czesne!

 5. anita pisze:

  co do szkoły Verne to ja uwążam ze my też podjęlismy najlepsza z możliwych decyzji jesli chodzi własnie o posłanie dziecka do niej. Mam porównanie ze starszym synem który chodził do szkoły podstawowej państwowej i teraz musze powiedziec ze jest to po prostu niebo a ziemia.

 6. 2k16 vc pisze:

  2k16 vc…

  thank so mucha lot for your web site it assists a whole lot…

 7. buy madden mobile coins…

  thnx for sharing your awesome websites…

 8. madden coins pisze:

  madden coins…

  Great looking site. Assume you did a great deal of your very ownyour very own html coding…

 9. madden 16 coins…

  Wow, lovely website. Thnx …..

 10. buy nba 2k16 vc coins…

  You’ve got remarkable info here…

 11. cheap madden nfl coins…

  thank so a lota lot for your website it helps a whole lot…

 12. Google pisze:

  Google…

  We like to honor several other web sites around the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out….

 13. xrkiqqe pisze:

  xrkiqqe…

  Basically want to express I’m just pleased I came on the internet page!….

 14. jaudlkunm pisze:

  jaudlkunm…

  What’s up, well put together webpage you’ve here…

 15. NBA pisze:

  NBA…

  Sustain the excellent job and producing in the group!…

 16. Google pisze:

  Google…

  Please pay a visit to the websites we stick to, like this one particular, because it represents our picks from the web….

 17. NBA pisze:

  NBA…

  Many thanks, this site is extremely useful…

 18. NBA pisze:

  NBA…

  Howdy, good web page you’ve presently…

 19. csgo skins pisze:

  csgo skins…

  Many thanks extremely handy. Will certainly share website with my buddies…

 20. NBA pisze:

  NBA…

  Thanks regarding supplying these kinds of well put together knowledge…

 21. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Merely desired to stress I’m delighted that i happened upon your webpage!….

 22. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Wow because this is great work! Congrats and keep it up…

 23. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Passion the site– extremely individual pleasant and great deals to see!…

 24. counterstrike pisze:

  counterstrike…

  Your tips is really interesting…

 25. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Thanks for supplying these kinds of superb knowledge…

 26. csgo ak47 pisze:

  csgo ak47…

  I like this site – its so usefull and helpfull…

 27. csgo awp pisze:

  csgo awp…

  Just needed to stress I am relieved that i came in your web site!….

 28. counter strike…

  You’ve gotten possibly the best online sites…

 29. csgo m4a1 pisze:

  csgo m4a1…

  Great internet site! It looks extremely professional! Keep up the great job!…

 30. Google pisze:

  Google…

  Sites of interest we’ve a link to….

 31. Google pisze:

  Google…

  Below you will uncover the link to some internet sites that we think you need to visit….

 32. Google pisze:

  Google…

  Sites of interest we have a link to….