Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

W życiu zdarzają się momenty, w których nie tylko coś nie idzie zgodnie z planem czy oczekiwaniami, ale bywa, że w mgnieniu oka świat nagle obraca się o sto osiemdziesiąt stopni, po drodze gubiąc gdzieś naszą orientację. Jak odnaleźć się w świecie, w którym właśnie zostaliśmy zdegradowani, odeszła od nas żona, a nasz samochód po raz kolejny przerysował osiedlowy chuligan. Te momenty wliczone są w życie każdego człowieka i nie sposób z nimi walczyć. Tak jak nieszczęścia chodzą parami, tak porażki mogą pociągać za sobą kolejne, jeżeli pozwoli się, by przejęły kontrolę. Porażka jednak nie musi zwiastować końca, wręcz przeciwnie dobrze wykorzystana może skutecznie przyczynić się do osiągnięcia sukcesu.

Wszyscy znamy sensacyjne filmy z Van Dammem, w których bohater przez pierwszą połowę filmu „obrywa” od swoich przeciwników. Gdy już wydaje nam się, że całkowicie stracił kontrolę i za chwilę nastąpi jego unicestwienie, powstaje i zaczyna walczyć, pokonując oprawców. Ta filmowa walka dobra ze złem dokładnie ilustruje codziennie sytuacje, w których człowiek zmaga się z codziennymi przeciwnościami.

Porażka uszlachetnia

Nie bez przyczyny mówi się, że co nas nie zabije, to nas wzmocni. Porażka jest celnie wymierzonym ciosem przeciwnika. Sprawia, że słaniamy się na nogach, kręci nam się w głowie i chwilowo tracimy orientację. Jednak to, że przegraliśmy pierwszą rundę nie dyskwalifikuje nas w walce.

Porażki pojawiają się najczęściej w momentach, gdy gubimy kontakt z rzeczywistością. Nie oceniamy trafnie ryzyka i porywając się z przysłowiową motyką na słońce z góry skazujemy się na niepowodzenie. Nieprzygotowanie i zbytnia pewność siebie nie tylko odbiera nam zdolność racjonalnego myślenia, ale ułatwia zadanie oponentowi.

Niepowodzenie sprawia, że człowiek zaczyna się zastanawiać, analizować i dostrzegać fakty, których wcześniej nie widział. Dla tego, kogo pragnieniem jest osiągnięcie sukcesu, porażka nie tylko przyczyni się do samorozwoju, ale będzie bezcenną lekcją pokory. A zbyt szybkie odniesienie sukcesu daje jedynie fałszywe poczucie pewności siebie.

Po każdej porażce możemy rzucić ręcznik, pogrążając się w rozpaczy i zrezygnować ze swoich planów, albo uczymy się, podnosimy, czasem nawet wielokrotnie po ty by wstać jeszcze silniejszym, jeszcze potężniejszym i bardziej odpornym.

Największą zbrodnią popełnianą na samym sobie to zbyt wczesne poddawanie. Ludzie sukcesu to ludzie, którzy mieli świadomość swoich dążeń i silne pragnienie jego osiągnięcia. Van Gogh nim został malarzem, setki razy usłyszał, że nie posiada talentu, wróżono, że niczego nie osiągnie w świecie malarstwa, ponosząc porażkę za porażką, stał się jednym z najsławniejszych twórców impresjonistycznych.

Marylin Monroe zanim została gwiazdą przez swoje rówieśniczki oceniana była jako kobieta mało atrakcyjna, wielokrotnie drzwi do wytwórni filmowej zamykały się przed jej nosem, lecz nawet to nie zniechęciło młodej Marylin. Gdyby nie jej upór, nie zostałaby ikoną wszech czasów.

Nikt nie odnosi samych sukcesów

Patrząc na ludzi sukcesu na wielu polach zawodowych, nietrudno ulec wrażeniu, że wszystko czego doświadczyli, osiągnęli w jakiś cudowny sposób, a wiatr wciąż wiał im w żagle, podczas gdy twojego jachtu o mało nie zatopił. Otóż nic bardziej mylnego. Każdy, kto osiągnął sukces, wspinając się na szczyt niejednokrotnie się potykał, być może nawet upadł, ale to co cechuje tych ludzi, to fakt, że mimo popełnianych błędów i wątpliwości potrafili wstać i iść do przodu, traktując przeciwności jako odskocznię, która za każdym razem wybijała ich coraz wyżej.

Decyduj sam

Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie: „czy warto”. Wątpliwości towarzyszą na każdym kroku, mącąc myśli, nieraz doprowadzają do rozstroju żołądka. Bez względu na to, w jakiej dziedzinie pragniesz się realizować, zawsze towarzyszyć Ci będą opinie pozytywne i negatywne. Zawsze znajdzie się osoba dopingująca i osoba próbująca odwieźć od założenia.

Wiele sławnych modelek jak Kate Mose, czy Claudia Schiffer usłyszało od agencji, że nie ma miejsca dla nich w świecie mody. Jeden z najlepszych aktorów Jack Nicholson już na samym początku kariery usłyszał, że zwyczajnie nie nadaje się na aktora, on jednak czuł inaczej…

Nie pozwól zatem innym, by odwodzili cię od pragnienia zostania tym, kim pragniesz być. Nie pozwól porażkom, by wybrały za ciebie.

Aneta Bulkowska

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.