Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Podróżują po świecie, robią kariery lub przeciwnie wychowują dzieci, dbają o rodzinę, przykładne mamy i żony. W dzień silne, zdyscyplinowane i pełne energii, w nocy osamotnione i bezradne szukają ukojenia w alkoholu.Tatiana od rana do późnego południa zarządza zespołem ludzi, prowadzi konferencje, zatwierdza umowy. To jej osoba ponosi odpowiedzialność za całą firmę. Chwila słabości kosztowałaby utratę stanowiska, przebojowość, atrakcyjność to cechy wpisane w tę profesję. Po rozstaniu z mężem, nie cierpiała zbyt długo, praca stała się wybawieniem. Obecnie kobieta roku, liderka – wizerunek znany wszystkim. Domatorka w samotności sącząca martini – znana tylko sobie.

 

Niewinne początki.

 

Symboliczny kieliszek wina, szybko przeradza się w rytuał. W pewnym momencie uzmysławia sobie, że kiedy nie pije odczuwa dyskomfort, alkohol sprawia jej przyjemność, odpręża, staje się wtedy zrelaksowana, pewna siebie, nagromadzony stres odchodzi. Kiedy coraz prędzej zaczyna opuszczać biuro, by móc w spokoju zaszyć się w domu i oddać „nawykowi” zgłasza się na terapię. „Jestem nałogową alkoholiczką”, mówi na forum, ale potem znów wraca do domu i drżącymi rękami otwiera kolejną butelkę.

 

Ewa nie znosi samotności. Wszystko, ale nie powroty do pustego domu. Odkąd rozeszła się z narzeczonym codzienność stała się pusta i pozbawiona sensu, już dawno wyzbyła się płochych złudzeń, a co za tym idzie nadziei. Po każdym dniu pracy, dzień w dzień idzie do ulubionego lokalu, gdzie wiedzą jakiego lubi drinka i że zawsze zostaje do ostatniego klienta, a później zamawia taksówkę i wraca w stanie w jakim pustka już nie przeszkadza.

 

Początek dyskoteki w jednym z modnych klubów, ledwie dochodzi północ, a kolejka przed toaletą się zagęszcza, słychać odgłosy wymiotów, jakaś dziewczyna przytrzymuje się umywalki , żeby nie upaść, śliczną tancerkę ochroniarz prowadzi pod rękę, nogi jej się plączą, ale w dłoni kurczowo zaciska drinka.

 

Lekcja historii, od nauczycielki wyczuwa się alkohol, ma przekrwione oczy, zadaje ćwiczenia, a sama notuje coś w dzienniku, jest nieobecna, wczoraj znowu przesadziła, uczniowie wymieniają szydercze uwagi, niejeden spotkał ją w nocnym sklepie kupującą „Wyborową”.

 

Polki już nie piją od święta. Gdzie leży przyczyna?

 

Kiedy matka po usypaniu dziecka sięga po kieliszek a weekendowy rausz staje się obowiązkiem następuje dysfunkcja, coś co do tej pory „działało” przestaje. Dlaczego atrakcyjne i inteligentne kobiety odczuwają tak silną potrzebę upicia?

 

A problem bynajmniej nie należy do błahych. Udowodniono, że kobiety dwa razy szybciej uzależniają się od alkoholu niż mężczyźni, ich organizmy są też kilkukrotnie bardziej podatne na uszkodzenia, znacznie częściej dochodzi do marskości wątroby, chorób serca, czy zaburzeń hormonalnych, również mózg kobiety ulega skurczeniu, pogarsza się pamięć i koncentracja, szybciej następuje demencja.

 

Stereotypowy obraz pijanego mężczyzny nikogo specjalnie nie gorszy. Mężczyźni także znacznie częściej piją towarzysko, kobiety z reguły „po cichu”, w ukryciu, z obawy przed brakiem społecznej akceptacji. Więcej też wysiłku wkładają w ukrycie wstydliwego nałogu.

 

Liczba zgłaszających się na terapię pokazuje, że to zjawisko osiąga coraz większy zasięg. To nie tylko problem natury emocjonalnej, ale i estetycznej, nie ma chyba nic mniej atrakcyjnego, niż widok próbującej utrzymać równowagę kobiety.

 

Aneta Bulkowska
foto: www.sxc.hu

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.