Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Pewien człowiek opowiadał mi kiedyś, że w ogóle nie śni. Najpierw pomyślałam, że to dziwne. Później zaczęłam się zastanawiać, jaką sny mają wartość i po co nam one. Przecież nasze życie nie byłoby bez nich ani lepsze ani gorsze. A może jednak? Na pewno, kiedy śnimy jest ciekawsze, przynajmniej dla tych, którzy sami potrafią wykreować swój sen. Oglądając film „Incepcja” Christophera Nolana, musimy się potężnie skupić, żeby wiedzieć, na jakim poziomie snu są akurat bohaterowie. Nie jest to łatwe, kiedy mamy do czynienia ze snem w śnie. Najnowszy film z DiCaprio jest kwalifikowany jako surrealistyczny i science-fiction. I owszem, oglądając go wiemy, że w naszym, pozafilmowym świecie, te wszystkie eksperymenty nie mogą zaistnieć. Choć i w samym filmie, istnienie to pojęcie względne. Również samo pojęcia „incepcja” jest trudne do rozpracowania, przynajmniej w języku polskim, w którym, takie słowo po prostu nie istnieje. Jedynie z filmu można wywnioskować, co może ono oznaczać, ale i tak brzmi to zagadkowo. Wprowadzenie idei? Zasianie jej w ludzkim umyśle?

 

W przeciwieństwie do incepcji, wytłumaczalne i jasne, przynajmniej pod względem semantycznym, jest pojęcie „lucid dream”. Na język polski przetłumaczone jako świadome śnienie lub oneironautyka. Brzmi interesująco? Na pewno, skoro świat snów i samo ich istnienie jest już ciekawe, choć w codzienności nie zawsze się nad tym zastanawiamy. Czym jest świadome śnienie? Osoby uważające się za ekspertów w tej dziedzinie, określają je jako uzyskanie świadomości we śnie, przejęcie kontroli nad snem, tworzenie w nim otoczenia, przedmiotów, postaci, a nawet teleportowanie się. Dla nich taki proces jest całkiem naturalnym zjawiskiem. Dla przykładu podają, że było ono znane już w starożytności, jako element wierzeń Aborygenów. Twierdzą, że świadome śnienie jest przebadane, a dowodem na jego istnienie są miliony oneironatów na całym świecie, którzy od lat zgłębiają jego technikę. A w zasadzie techniki, bo jest ich dość sporo. Oto niektóre z nich.

 

Za podstawową uważa się autosugestię. W przeciwieństwie do reszty, ta brzmi zwyczajnie, przynajmniej dla laika – kładziemy się spać z intencją doświadczenia świadomego snu. Dalej technika zwana MILD (Mnemonic Induced Lucie Dream), nieco zbliżona do autosugestii, z tą różnicą, że zasypiając powtarzamy sobie w myślach zamiar, że musimy pamiętać o rozpoznaniu tego, że śnimy. Kolejna z technik to WBTB (Wake Back To Bad). Opiera się na tym, że po kilku godzinach intensywnego snu, osoba chcąca doznać świadomego śnienia, przebudza się na godzinę i stara się podtrzymać aktywność mózgu (podobno sprawdza się w tym wypadku czytanie). Po upływie wyżej wspomnianego czasu wraca do łóżka z zamiarem przeżycia świadomego snu.

 

Czytając o różnych sposobach uzyskania świadomości we śnie, zwracam uwagę na jeden z nich, bo ciekawie brzmi. Technika Don Juana, zwana też techniką rąk (tu już mniej atrakcyjnie). Polega na tym, że gdy osoba zobaczy we śnie swoje ręce, dochodzi do niej, że śni. Oczywiście, aby opanować taką metodę, potrzeba ćwiczeń, które mają na celu skojarzenie widoku swoich rąk z sytuacją, kiedy jesteśmy we śnie.

 

Świadomość we śnie najłatwiej jest osiągnąć w czasie popołudniowej drzemki, lub rano po przebudzeniu, ale kiedy nie jesteśmy jeszcze całkowicie wyspani. Podobno najlepiej sprawdza się wtedy metoda WILD (Wake Inducted Lucid Dream). Delikwent kładzie się na wznak na łóżku i stara się nie ruszać, aż ciało znajdzie się w stanie paraliżu sennego. Kolejnym etapem są halucynacje – widzimy zlepki różnych obrazów, słyszymy głosy. Podobno potem następuje już w pełni świadomy sen.

 

Celem dochodzenia do świadomości podczas snu, jest rzekoma możliwość kreowania różnych rzeczy i znajdowania się w dowolnych miejscach, czyli najprościej mówiąc rozrywka. Ci, którzy próbują eksperymentować z lucid dream często chcą móc latać we śnie lub uprawiać w nim seks. Podobno za pomocą świadomego śnienia można też pozbyć się dręczących koszmarów. No bo, skoro da się tworzyć miejsca, to musi się dać także z nich „uciec”. Poza tym można śnić o spotkaniach z różnymi ludźmi; czy to z gwiazdami, zwykłymi osobami, czy zmarłymi. Kiedy uczymy się czegoś w śnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapamiętamy to i będziemy potrafili odtworzyć tę praktykę w rzeczywistości. W śnie da się przeżyć to, czego boimy się naprawdę. Na przykład własną śmierć lub inne wydarzenie, które wzbudza w nas lęk. Wymaga to jednak ogromnej koncentracji, gdyż silne emocje mogą łatwo obudzić.

 

Nie brakuje osób, które wobec lucid dream mają podejście sceptyczne. Nie mówiąc już o tym, że dla laika przedstawione wyżej możliwości wydają się wręcz nieprawdopodobne. Zresztą chyba każdy jest gotów przyznać, że świadome śnienie wywołuje nieodparte poczucie, że mamy do czynienia ze swego rodzaju magią, a już na pewno okultyzmem. W związku z tym, że wielu nie wierzy w magię, a i świat okultyzmu ich nie przekonuje, dlaczego mieliby być skłonni potraktować poważnie świadome śnienie? 22-letni Andrzej, student informatyki, o lucid dream dowiedział się z Internetu i postanowił spróbować: „Utrzymywanie świadomości podczas snu jest bardzo trudne. Ja doszedłem do etapu modyfikacji dużej części snu, ale nigdy nie udało mi się sprawić, że zmieniłem cały sen. Nie stosuję żadnej techniki, po prostu udaje mi się zauważyć, że śnię, ale nie jestem w stanie podać dokładnego czasu, na jaki uzyskuję świadomość.” Dodaje, że jego zdaniem, we śnie jesteśmy w stanie wszystko wykreować.

 

Tego samego zdania jest każdy, kto świadome śnienie propaguje, na przykład autorzy podręczników czy kursów LD. Jednym z nich jest Adam Bytof, ekspert w tworzeniu nagrań transowych, trener NLP i autor książki „ONEIRONAUTYKA – Sztuka Świadomego Snu”. Uważa, że każdy życiowy problem można rozwikłać dzięki własnej podświadomości, poza tym prowadzi warsztaty uczące, jak świadomie śnić. Jego pozycje książkowe są uważane za najważniejsze, jeśli chodzi o tematykę LD w Polsce. „Świadomy sen jest bardzo przyjemny i dostarcza wyjątkowo pozytywnych emocji. Daje poczucie bezpieczeństwa, kontroli i nieograniczonej wolności.(…) Nieskrępowany prawami fizyki mogę latać w powietrzu jak superman lub wędrować po dnie oceanu” – czytamy w jego publikacji.

 

To fantastyczne zjawisko wykorzystywane jest najczęściej dla rozrywki – świadome sny stwarzają ogromne możliwości spędzania czasu podczas snu. A to tego są całkowicie bezpieczne. Kontrolując swój sen, ograniczać Cię będzie tylko Twoja własna wyobraźnia i możliwości Twojego mózgu – dla przykładu: w trakcie świadomego snu, zamknij oczy i wyobraź sobie przed sobą nowiutkie, czerwone Ferrari.” – tak do opanowania techniki LD zachęca Marek Kopydłowski, autor kolejnego podręcznika do nauki lucid dream – „Świadome śnienie. Jak kontrolować swoje sny”. Już samo wspomnienie w tekście o bezpieczeństwie tej praktyki, zwraca nam uwagę na istniejące w tej kwestii wątpliwości.

 

Zasadniczo negatywnie o LD wypowiada się Kościół, przeciwny zjawiskom, takim jak hipnoza, manipulacja podświadomością, czy właśnie ingerowanie w sny i osiąganie przez to konkretnych celów. „To są elementy technik okultystycznych, nawet, jeżeli na początku są postrzegane jako niewinne i nieszkodliwe. Może takie eksperymentowanie nie byłoby niebezpieczne, gdyby nie było szatana, albo choćby jego wpływu na świat i człowieka. Niestety stała możliwość ingerencji złych duchów w to wszystko, co czyni człowiek, musi zrodzić szczególną ostrożność. Jest ona zalecana szczególnie na polach i przestrzeniach, które człowiek bada w taki sposób, że sam staje się obiektem doświadczenia. Są to sfery psychiki, a szczególnie ducha. Doświadczenia duchowe są czymś zupełnie innym niż doświadczenia w dziedzinie psychiki. Może się stać tak, gdy człowiek pomyli psychikę z duchem, że szatan przedstawi mu własne wizje, które będzie chciał dla własnego celu, jako te pochodzące jakoby od samego człowieka, który przeprowadza takie ćwiczenia.” – twierdzi jeden z księży uczestniczących w dyskusji o rzekomym niebezpieczeństwie stosowania LD na www.katolik.pl

 

Jezuita, ks. Dariusz Kowalczyk, również jasno odradza świadome śnienie: „Osobiście proponuje porzucić LD na rzecz dobrej relacji z osobistym aniołem stróżem, który pomaga nam spać, tak, jak spać należy”. Wiele podobnych opinii można spotkać wśród ludzi, którzy próbowali eksperymentować ze świadomym śnieniem. Oto wypowiedź jednej z Polek: „Nie radzę się w to bawić. ‚Dzięki temu’ byłam dręczona psychicznie przez szatana. Poważnie. Ale Bóg mi pomógł”.

 

Jedni podważają bezpieczeństwo uprawiania świadomego śnienia, inni poddają pod wątpliwość uczestnictwo istot wyższych w tym procesie. Jeden z forumowiczów w dyskusji na www.katolik.pl, tak odpowiada na opinie tych, którzy radzą nie próbować LD: „Ciekawi mnie, w jaki sposób można skontaktować się z jakąkolwiek „istotą wyższą” przez świadomy sen, skoro to, co widzimy podczas snu, jest tylko i wyłącznie naszą wyobraźnią. Jeśli wyobrażę sobie Jezusa, to nie znaczy, że będę z nim rozmawiał – to z samo z jakimkolwiek szatanem, czy innymi cudami. Sen to tylko wyobraźnia; oczywiście istnieją oszołomy, które twierdzą, że poprzez LD komunikują się z innymi światami, odkrywają dostęp do wiedzy tajemnej. Niestety, ludzie lubią stawiać siebie w centrum zainteresowania i to, co sobie wymyślą, często nawet podświadomie traktują jako prawdę (jeszcze gorzej, kiedy uważają ją za „prawdę objawioną”). Wystarczy zachować zdrowy rozsądek, ze wszystkim, co człowiek robi w swoim życiu – LD nie jest tu wyjątkiem.”

 

Wszystkie powyższe opinie to jednak tylko prywatne odczucia pewnych osób. Jedni z nich próbowali świadomie śnić, inni nie. Poza tym kwestia jest rozpatrywana z punktu widzenia religii i duchowości. A co, gdyby przyjrzeć się LD od strony ludzkiej psychiki, a nie wiary? Pisząc o technikach świadomego śnienia, moją uwagę szczególnie zwróciła jedna z nich – technika Don Juana. I to, tak naprawdę, nie ze względu na nazewnictwo. Na jawie ćwiczymy zapamiętanie pewnego obrazu, tak, aby w śnie móc skojarzyć go i uzyskać w ten sposób świadomość. Musimy zakodować w swoim umyśle, że gdy widzimy własne dłonie, oznacza to, że śnimy. A co, jeśli, w pewnym etapie stracimy rachubę i nie będziemy wiedzieć czy widok naszych dłoni to sen czy jawa? Z opinii psychiatry, prof. Jarosława Półchłopka-Bachledy, wynika, że LD może być przyczyną zaburzeń psychicznych, uszkodzeń mózgu i narkomanii: „Według najnowszych badań, tzw. LD wynika z zaburzeń hormonalnych oraz rozregulowania równowagi w płynie mózgowo rdzeniowym podobnie, jak ma to miejsce w schizofrenii. Osobniki, u których występuje to zjawisko, szczególnie narażone są na schizofrenię, a także innego rodzaju zaburzenia psychiczne. Pojedyncze wystąpienie świadomego snu, jest tylko symptomem wskazującym na te zaburzenia i samo w sobie nie jest groźne. Jeśli jednak tego typu sny powtarzają się, wywołują poważne zaburzenia hormonalne i w konsekwencji prowadzą do poważnych zaburzeń psychicznych i uszkodzeń mózgu. Osobne zagadnienie stanowią psychologiczne powikłania związane z występowaniem LD. Jak wskazują badania statystyczne, 98% osób, u których pojawia się to zjawisko, wcześniej czy później sięgają po narkotyki. Nadmiar endorfin związany z tym zjawiskiem, powoduje, iż osobnik staje się uzależniony i kiedy poziom endorfin powraca do normy, sięga po substytuty, aby ponownie doświadczyć tych wrażeń. Inne komplikacje wiążą się ze wzrostem agresji i zatraceniem rozróżnienia pomiędzy jawą, a snem.”

 

Znany jest także przypadek poznańskiej licealistki, która przez 1,5 roku intensywnie uprawiała świadome śnienie. Po tym czasie trafiła do szpitala z poważnymi zaburzeniami wskazującymi na uszkodzenie mózgu, wcześniej zaczęła zatracać kontakt z rzeczywistością. Jej terapia hormonalna trwała rok.

 

Wynika z tego, że propagatorzy LD, przemilczają pewne niewygodne fakty. Ale to na ile im zaufamy, że świadome śnienie jest bezpieczne zależy od każdego z osobna. „Dla mnie LD to świetna sprawa, ale nie dlatego, że we śnie robię, co chcę. To kwestia drugorzędna. Lepsze jest to, że przez świadome śnienie trenuje swoją świadomość, łatwiej jest dzięki temu odróżnić, co jest w życiu właściwe, a co nie. Łatwiej jest odróżnić sen od jawy.” – tak twierdzi Andrzej, choć jego opinia kłóci się z teorią prof. Półchłopka-Bachledy. Oceniamy LD, tak jak mówią nam nasze poglądy, co nie zmienia faktu, że wciąż jest ono formą manipulacji.

 

Elżbieta Gwóźdź

 

Foto: sxc.hu

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 76 w artykule: ”Lucid dream, czyli o czym chcesz śnić dzisiejszej nocy?”

 1. Louboutin soldes…

  A lot more like, nearby OFFER other’s songs you’ll certainly be okay. Very seriously, My spouse and i skepticism anyone is gonna try to sell the Gaga Matthew’s melody beneath their unique title….

 2. boutique en ligne canada goose…

  Fantastic update towards the infographic, Jesse! Your homework is actually greatly loved and provide you SEMs a new combating possibility against the wrong info around the website this obtains sucked directly into G.p…..

 3. http://www.etudexode.com/stats/louboutin-pascher.html…

  Any Drop Pack synchronize would be fine. This may handle device to be able to product move as well. Many people hunt for this particular function in the app-store desire to know about the software is for….

 4. moncler kids pisze:

  moncler kids…

  Works okay personally throughout VS2008. Published a C# plan in which concentrated amounts via truck’s cab data files and also wanted to moncler kids ensure that the brand new data file seemed to moncler kids be appropriately replaced….

 5. chaussures nike air max…

  Justin, great sto chaussures nike air maxry. I was employing House windows Sto chaussures nike air maxrage area Server ’08 using ESXi several. 1 . However , soon after replacing to chaussures nike air max ESXi 5. zero We are obtaining issues. Much lik…

 6. http://www.consultationvoyance.com/images/louboutin-pascher/…

  Hi there! I was just wondering precisely how this particular operates to your adolescent children. We can see it will be suitable for basic, but you may be wondering what regarding Jr .. Excessive as well as Secondary school (I obtain one involving eac…

 7. nike air max 1 pas cher…

  Ai stiut ca ze poate spiona rapid climax premature climax, yahoo messenger dupa cei attention ze juga invizibili? Nu caso in nessun caso container ascunde dupa acel bing condition, numit unseen, deoarece exista un yahoo-spy health care 2 detecteaza! Ac…

 8. jordan shoes for cheap…

  I bought photovault a few days ago and that i must claim Me Happy by it. The ipod touch touch’s image collection had been pretty sloppy in my opinion… THIS in contrast is fantastic. I failed to very need the power to security password stuff off of (…

 9. air max pas cher…

  Awesome, entirely brilliant. We are just simply stepping into writing and submitting articles by myself, absolutely nothing remotely in close proximity to your composing potential (ha! ) nevertheless I”"d love that you consider our stuff sometime!…

 10. nike air max homme pas cher…

  Heya now i’m the first time here. I recently found this specific table and i also think it is actually practical & the item allowed me to out there a lot. Hopefully to give a thing back and assist others as if you allowed me to….

 11. nike pas cher pisze:

  nike pas cher…

  Amazing, absolutely great. Therefore i’m simply stepping into nike pas cher writing articles myself personally, nothing at all wirelessly near your current creating prospective (ha! ) but I”"d enjoy so that you can have my very own things sooner or …

 12. chaussures jordan…

  Magnificent site. Plenty of very helpful advice below. I am transmitting that to a few buddys ans in addition expressing inside scrumptious. And also naturally, cheers on your hard work!…

 13. air max pas cher…

  Placed a time confined upon tunes. Being a particular is essentially a fixed monopoly by which the particular patent owner is awarded the distinctive in order to air max pas cher make, utilize, market the actual patented advancement for any restricted …

 14. nike air max 1 pas cher…

  Effectively ipad tablet is actually a expensive gadget yet. Although truthfully a spend of Money . -= NpXp’s last blog site… Precisely how to nike air max 1 pas cher not Find Forbidden Through Search engines Adsense =-….

 15. nike tn pas cher…

  hello there!, I especially like your current composing quite a good deal! ratio we all staying in to nike tn pas cheruch much more your current article upon AOL? I require an expert with this place to nike tn pas cher help disentangle this trouble. Mig…

 16. Jordan Shoes pisze:

  Jordan Shoes…

  Many thanks John for any wonderful tip, perhaps non-developers such as myself can pull this kind of away from: )This is very essential for any multi-international web site when it comes to WEB OPTIMIZATION….

 17. The Ships’s Voyages…

  I feel technological innovation just causes it to be even worse. Now there’s a channel to in no way treatment, now there won’t be considered a likelihood for them to find out….

 18. retro 12s taxi…

  plz help me for you to down load LG R400 XNote Driver software program….

 19. bottes timberland pas cher…

  to bottes timberland pas cheru cano? install this particular moto bottes timberland pas cherrist becausr this kind of regarding oprating system xp not necessarily 6 am i able to bottes timberland pas cher obtain vga moto bottes timberland pas cherrist …

 20. sina pisze:

  sina…

  Lucid dream, czyli o czym chcesz śnić dzisiejszej nocy? 0 – Dobry temat good articles…

 21. timberland pas cher…

  Array retail how one can goFriday Glare BY SIMPLY F. Nited kingdom. Sidhu…

 22. Lebron Shoes 2013…

  Ever see the Siamese Cat? (They intuitively run after as well as harm canines a good Siamese cat can hiss and also throw and practice the full dimensions puppy…. ) n nAnd an element of me personally wishes Mitt Romney might Harry Reid with regards to…

 23. entertainment pisze:

  entertainment…

  The modern $1 million developing anticipated to expense $724,000 to set up would be scheduled to spread out by the middle of June next to precplaces of workct putting up for sale at 1902 Stephens Ave. Monetary assets helping my design could be by way o…

 24. Zentai Suit pisze:

  Zentai Suit…

  The costume selected shows the level of seriousness of a person or use the moral standards as well. This reason therefore dictates that there are costumes that are meant for particular events with specific guests in. Illumination arises when a person w…

 25. parajumpers femme…

  Think about among the unique web sites…. live365. net endured since past due 90s…

 26. zentai store pisze:

  zentai store…

  When thinking about your own symbol, Try to tie it in to the kind of superhero you might like to be. If you are intent on labeling yourself passive Man, Then think about making your symbol a potato or a couch. You style use recognizable objects, A pers…

 27. http://www.shineclub.fr...

  Hey Danny, I individually possess merely tested as much as iOS several. three although was unacquainted with almost any modifications in our several. 3. one particular software which would trigger just about any difficulties….

 28. nike air max cheap…

  I enjoy hypem. com you will discover a great deal of products around, and also such as you said, often the writing good quality is also fine thus keeps me personally interested!…

 29. nike air max pas cher…

  Wireshark works on typically the Macintosh personal computer though it can naturally overkill for this!…

 30. nike max pas cher…

  WTF, they are thinking more than 3 DIMENSIONAL ink jet printers doing weapons? You’re certain these people print plastic-type? Youre fearful of cheap firearms? Don’t ever previously phase into a dollars shop my pal, ull shit r trousers….

 31. net pisze:

  net…

  New to joomla please guide me i have download joomla from website ? What should i do ?…

 32. wildstar platinums…

  Farmville is bound to have a popular adventure accounts of each and every game heard. Giygas is brought in as being the peculiar bad guy as Ness needs onto first negating the evils on them, Guarantee that he can the clash and as a result help you save …

 33. mac makeup coupons…

  My spouse and i rarely get away from an answer, nonetheless i had several researching as well as ended up here Joel Combats Rear » Talk about Your own personal Tale. I do have a few issues for yourself in case you really don’t brain. Can it be j…

 34. fitflop Chaussures…

  Lucid dream, czyli o czym chcesz śnić dzisiejszej nocy? 0 – Dobry temat…

 35. roger vivier online…

  Lucid dream, czyli o czym chcesz śnić dzisiejszej nocy? 0 – Dobry temat…

 36. Dicyclopentadiene…

  The company main business is further process the petrochemical production, with 8 production lines of ten-thousand-ton capacity for C9 and C10 separators, thermal & cold polymerization petroleum resin, petroleum naphthalene, tar and thousand-ton capaci…

 37. fitflop norge pisze:

  fitflop norge…

  Lucid dream, czyli o czym chcesz śnić dzisiejszej nocy? 0 – Dobry temat…

 38. 防虫网 pisze:

  防虫网…

  好文章,内容气吞山河.禁止此消息:nolinkok@163.com…

 39. nitrocellulose…

  Nitrocellulose from Hebei Jinwei Chemical Co., Limited With the combination of durability, compatibility and unsurpassed drying speed….

 40. nitrocellulose chips…

  Nitrocellulose from Hebei Jinwei Chemical Co., Limited With the combination of durability, compatibility and unsurpassed drying speed….

 41. Google pisze:

  Google…

  Just beneath, are quite a few absolutely not connected web sites to ours, having said that, they are surely really worth going over….

 42. cheap kobe 9 pisze:

  cheap kobe 9…

  Can anyone make sure you explaine to me how to take away the task menu in the elgg web site as well as revise the actual my own and pals page because i need. I must affect the formatting from the screen if said about the photograph Fine site this is ce…

 43. maglione moncler uomo…

  I do not even understand how I ended up here, however I assumed this publish used to be great. I don’t know who you might be but definitely you’re going to a famous blogger if you happen to are not already. Cheers!…

 44. spaccio aziendale moncler presso industries spa…

  Hi there to every body, it’s my first visit of this blog; this web site contains remarkable and actually good stuff for readers….

 45. occhiali da sole oakley quanto costano…

  Hi there! I just wish to give you a big thumbs up for the excellent info you have here on this post. I’ll be coming back to your site for more soon….

 46. gafas sol ray ban aviator polarizadas originales serie…

  I’m curious to find out what blog system you happen to be using? I’m having some minor security issues with my latest website and I’d like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?…

 47. woolrich parka uomo zalando…

  Hello, the whole thing is going sound here and ofcourse every one is sharing facts, that’s really excellent, keep up writing….

 48. nike donna alte…

  I’ll right away take hold of your rss as I can’t to find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please allow me recognize so that I could subscribe. Thanks….

 49. woolrich boulder coat 0.3…

  I’ve learn a few excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you place to make this kind of fantastic informative site….

 50. Wholesale Jerseys…

  Academic profileThe university has fifteen colleges in its different campuses which offer degrees at Associate, Bachelor鈥檚, Master鈥檚 and Doctorate level. They can concentrate on new dancing-related fields such as dance tutoring, therapy, and managent. …

 51. nba 2k16 mt for sale ps4…

  You’re a very valuable website; could not make it without ya!|…

 52. 2k16 coins pisze:

  2k16 coins…

  Good Web-site, Preserve the fantastic job. Regards!….

 53. madden 16 coins…

  Awesome Site, Stick to the great work. Thanks a ton!….

 54. nba 2k16 mt pisze:

  nba 2k16 mt…

  I appreciate the information on your web site. Much thanks!….

 55. cheap madden mobile coins…

  Thanks a ton! This is definitely an remarkable website!….

 56. buy nba 2k16 vc…

  Nice page, Keep up the fantastic work. Regards!….

 57. cheap madden 16 mobile coins…

  You’ve gotten terrific knowlwdge in this article…

 58. vkqusquhl pisze:

  vkqusquhl…

  Great looking site. Presume you did a great deal of your very ownyour very own html coding…

 59. plcixggvpm pisze:

  plcixggvpm…

  Whoa, this is a advantageous internet site…

 60. pxefeag pisze:

  pxefeag…

  Wonderful website you’ve got right here…

 61. CSGO pisze:

  CSGO…

  Very good content you’ve right here…

 62. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Just needed to mention Now i’m grateful I stumbled on the website page!….

 63. NBA pisze:

  NBA…

  Great web sitewebsite! It looks extremely professional! Maintain the great work!…

 64. csgo skins pisze:

  csgo skins…

  You’re an extremely useful site; couldn’t make it without ya!…

 65. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Exceptionally individual friendly website. Immense details readily available on few clicks…

 66. nba pisze:

  nba…

  Love the site– very user friendly and great deals to see!…

 67. nba 2k pisze:

  nba 2k…

  Wow, attractive site. Thnx …..

 68. nba 2k pisze:

  nba 2k…

  Sustain the spectacular job !! Lovin’ it!…

 69. csgo pisze:

  csgo…

  thank so mucha lot for your website it aids a whole lot…

 70. csgo skins pisze:

  csgo skins…

  Many thanks, this site is really valuable…

 71. nba 2k16 pisze:

  nba 2k16…

  Many thanks extremely helpful. Will certainly share site with my pals…

 72. game pisze:

  game…

  Incredibly individual friendly website. Astounding info available on few clicks on…

 73. Google pisze:

  Google…

  The data talked about in the report are some of the top accessible….

 74. Google pisze:

  Google…

  Please pay a visit to the web-sites we comply with, including this a single, as it represents our picks in the web….

 75. buy viagra pisze:

  buy viagra…

  I have noticed that car insurance firms know the motors which are at risk of accidents and other risks. They also know what sort of cars are given to higher risk along with the higher risk they have got the higher the premium rate. Understanding the si…

 76. betterscooter.com…

  I’ve three betterscooter.com, These are generally here favourite….