Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Póki furory nie zrobiła telefonia komórkowa, kartki świąteczne sprzedawały się jak świeże bułeczki. Już na parę tygodni przed Świętami Wielkiej Nocy sklepikarki wystawiały na stojakach kolorowe kartki. Ludzie kupowali je bardzo chętnie, jedni wybierali zabawne z kurczaczkiem i króliczkiem, inni poważne, z kwiatami i symbolami odnoszącymi się do Boga. W efekcie nie było chyba rodziny, która w tym okresie nie otrzymała od listonosza przesyłki z świątecznymi życzeniami. Kto z nas wysłał kartki w tym roku?

 

Dziś, w dobie internetu i smsów, można spotkać się z opiniami, że tradycyjne wysyłanie kartek za pośrednictwem poczty przeszło do lamusa. Mimo, że producenci dbają o to by kartek z roku na rok było coraz więcej, coraz ciekawszych, z dodatkowymi gadżetami, to sprzedają się one coraz gorzej. Wiele osób przyznaje, że do wysyłania kartek podchodzi z obojętnością. Często nawet o nich zapomina. Zamiast streszczać się w kilku słowach, wolimy zadzwonić, złożyć życzenia, przy okazji spytać o zdrowie i wysłuchać najświeższych nowinek.

 

Do udziału w ankiecie zaprosiłam 50 przypadkowych osób. Ponad połowa, bo aż 60% ankietowanych przyznaje (zaznaczmy że były to osoby w różnym wieku), że wysyła pocztówki. Jednak jako okazję do tej praktyki najczęściej wymieniano urodziny znajomej osoby. Tylko 28% ankietowanych wysyła je z okazji Świąt Wielkanocnych. Jeśli chodzi o otrzymywanie pocztówek, zazwyczaj dostajemy je od znajomych przebywających na urlopie. Nie zapominajmy o walentynkach, które dla 36% ankietowanych nie mogą odbyć się bez wręczenia miłosnej kartki. Te ręcznie wypisane zawsze są najbardziej doceniane.

 

Aż 84% ankietowanych przyznaje, że woli wysłać smsa zamiast kartki. Pocztówce zarzuca się, że niszczy intymność korespondencji, skraca wymianę myśli, nakłania do stosowania lapidarnego stylu. Dla zwolenników telefonii komórkowej, sms jest szybszym i wygodniejszmy sposobem komunikacji. Dla mniejszej części liczą się niskie koszty, dla pozostałych to oznaka współczesności.

 

W internecie możemy znaleźć wiele gotowych życzeń na różne okazje. Gra słów, miłe skojarzenia, składny rym. Ludzie chętnie je rozsyłają za pośrednictwem smsa. Jednak czy taka forma jest elegancka?

 

Najbardziej elegancko jest wysyłać życzenia pocztą na pięknych kartach ze starannie wypisanymi życzeniami. Ale żyjemy w czasach pośpiechu i elektroniki, dlatego najczęściej wysyłamy je drogą elektroniczną, nie tracąc przy tym wiele czasu. Rozmowy telefoniczne są coraz tańsze, w związku z czym składanie życzeń przez telefon staje się normą.

 

Książki Savoir Vivre’u są zgodne co do tego, że zamiast wysyłać smsa, lepiej jest zadzwonić. „Wiadomość tekstową powinniśmy wysyłać tylko wtedy, kiedy nie potrafimy się dodzwonić” – pisze autor poradnika. Ale i w tym przypadku, lepiej samemu wymyśleć kilka zdań niż powielać szablony, z których korzystają miliony użytkowników sieci.

 

Tylko 16% ankietowanych dba o tradycję wysyłania kartek, podkreślając, że ma do nich sentyment. Póki co, kartki zdecydowanie przegrywają z telefonami. Tylko 30% ankietowanych wierzy w to, że tradycja wysyłania kartek przetrwa jeszcze wiele lat.

 

Daria Cygan

Foto: sxc.hu

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.