Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Ponoć osoby obdarowane przez swoich opiekunów takim a nie innym imieniem, posiadają szczególne dla tego imienia cechy. Są tacy, którzy potwierdzą, że imię wiele zdradza o człowieku, ale nie brakuje i tych, co stanowczo temu zaprzeczają. Jedni analizują imiona, inni wybierają je pod wpływem impulsu. Jak się okazuje, taki wybór to niełatwa kwestia. Przyjrzyjmy się temu bliżej… Czy można mówić o modzie na imiona? Zdecydowanie tak. W wielu przypadkach właśnie trend decyduje o tym, jakie imię wybiera rodzic dla swojego dziecka. Badania wskazują na to, że mniej więcej co dziesięć lat zmienia się czołówka najpopularniejszych imion. Obecnie te najczęściej wybierane to: Julia, Oliwia, Wiktoria, Jakub, Mateusz i Bartek.

 

W Polsce dostrzec można pewną tendencję wśród rodziców: jedni zachwycają się imionami nowoczesnymi, zagranicznymi i je spolszczają, drudzy imion dla dziecka szukają wśród prababć i pradziadków. Do łask powróciła Marysia, Zosia, Janinka, Jaś, Franek i Antoś. Z drugiej strony już nie obce są nam: Nicola, Wiktoria, Fabian czy Roger.

 

W obecnych czasach nie ma już chyba imienia, które mogłoby zdziwić. Dzieciom nadaje się imiona będące nazwami roślin, zwłaszcza owoców, wybiera się imiona znane z filmów i seriali, imiona sportowców, a nawet takie, jakie noszą ludzie po drugiej stronie kuli ziemskiej.

 

Najdziwniejsze imiona dla dzieci wybierają gwiazdy. W Polsce zasłynęli z tego Michał Wiśniewski (Xavier, Fabienne, Etiennette, Vivienne Vienna) i Katarzyna Figura (Coco i Kashmir). Ciekawe, co na to dzieci gdy dorosną…

 

Miernik samooceny

 

Oryginalne imię może być powodem do drwin z dziecka, zwłaszcza w szkole. Źle dobrane może narazić dziecko nawet na odrzucenie ze strony rówieśników. Co za tym idzie? Nieumiejętność wyrobienia sobie pozytywnej samooceny. Wstyd odczuwany z powodu imienia niesie za sobą także skrępowanie i nieśmiałość.

 

Charles Joubert – psycholog z University of North Alabama, przekonuje, że ludzie, którym podoba się ich własne imię, zazwyczaj są nastawieni do siebie pozytywnie. Według uczonego, stosunek do imienia związany jest ze stosunkiem do siebie samego. Imię jest więc swego rodzaju miernikiem samooceny.

 

Ofiary stereotypów

 

Niektórym rodzicom imię nie może się tylko podobać, musi jeszcze mieć pozytywne znaczenie. Ci wierzą, że imię niesie za sobą konkretne cechy charakteru. Dlatego siadają z kalendarzem i studiują zawarte w nim opisy: Anna jest towarzyska i oddana rodzinie, Ewa jest rozsądna i odpowiedzialna, Julia to nieustępliwa i niezależna dusza, Adam jest spokojny i dyplomatyczny, Piotr to ambitny myśliciel a Paweł jest precyzyjny i cierpliwy.

 

Philip Erwin – psycholog z London University, badał a potem opisał oczekiwania wobec wybranego dla dziecka imienia. Według Erwina rodzice podświadomie rozwijają u dziecka cechy, których się spodziewają po imieniu.

 

Inna teoria głosi, iż imię jakie rodzice wybierają dla swojego dziecka jest ściśle związane z planem wychowywania swojej pociechy. W myśl tego założenia, imię to nośnik idei rodziców. Ci, którzy wybrali wspomniane wcześniej imiona międzynarodowe, stawiają na nowoczesność, ci, których zachwycają imiona staropolskie, dbają o tradycję.

 

Uwielbiamy i nienawidzimy

 

Dlaczego niektórych imion nie lubimy? Moje obserwacje potwierdzają, że wystarczy napotkać na swej drodze jedną niemiłą osobę, a wszystkie inne o tym samym imieniu postrzegane będą przez pryzmat tej pierwszej.

 

W szkole podstawowej siedziałam w ławce z Kaśką. Gadatliwa, piskliwa, obrażalska i zemstliwa. Od tego czasu spoglądam podejrzliwie na wszystkie jej imienniczki. Jakbym się obawiała, że każda Kaśka okaże się taka sama – przyznaje Marta.

 

Poznałam w pracy Asię. Nie polubiłyśmy się, rywalizujemy na każdym kroku. Myślałam o niej i nagle zorientowałam się, że to nie pierwsza Asia, która działa mi na nerwy! W dzieciństwie pewna Aśka zawsze zabierała mi zabawki. W liceum inna Aśka odbiła mi faceta. A teraz ta! I jak tu lubić Aśki? – wzdycha Edyta.

 

Założenie to działa też w drugą stronę. Często ktoś, kto budzi w nas pozytywne emocje, imponuje nam, może sprawić, że na dobre polubimy jakieś imię.

 

Uważam, że Kingi są fajne – mówi Marcin. – Moja siostra ma na imię Kinga, jest sympatyczna, pracowita, zaradna… mógłby tak wymieniać bez końca. Wszystkie Kingi jakie spotykam na swojej drodze mają u mnie plusa za imię. Nawet nie znając ich, uważam je za godne uwagi.

 

Podoba mi się imię Ania – mówi Tomek. – Niedawno sobie uświadomiłem, że jest tak dlatego, iż wszystkie Anie jakie spotkałem w życiu, były dla mnie kimś ważnym. W podstawówce latałem za koleżanką siostryAnią. Moja pierwsza dziewczyna także miała na imię Ania. Z uśmiechem wspominam również moją nauczycielkę angielskiego – panią Annę. Nawet moja ulubiona polska wokalistka ma na imię Ania! – wyznaje Tomek.

 

Inny punkt widzenia

 

Imiona szybko zyskują popularność i równie szybko ją tracą. Podobnie jest z naszym zachwytem nad nimi. Po latach też może zaniknąć. Zauważmy, że będąc dorosłym człowiekiem spoglądamy na tę kwestię zupełnie inaczej niż kiedy byliśmy dzieckiem. Młodzi dość często narzekają na swoje oryginalne imię, pytają rodziców dlaczego takie wybrali i wyrzucają, że podoba im się inne (nie raz nawet każą inaczej do siebie mówić). O ile imię nie jest komiczne lub żenujące, to z takich kaprysów się wyrasta. Tylko 6% dorosłych deklaruje niezadowolenie ze swojego imienia. A Ty, lubisz swoje imię?

 

Daria Cygan

 

Foto: sxc.hu

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 6 w artykule: ”Czy imię ma znaczenie?”

 1. jgwcddxc pisze:

  jgwcddxc…

  Thank you so much for sharing this fantastic site…

 2. CSGO pisze:

  CSGO…

  The info is amazingly intriguing…

 3. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  With thanks for sharing your good websites…

 4. Google pisze:

  Google…

  We like to honor a lot of other internet internet sites on the net, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out….

 5. Google pisze:

  Google…

  Here are a number of the websites we recommend for our visitors….

 6. branding pisze:

  Czy imię ma znaczenie? 0 – Dobry temat…

  http://a-brand.ir…