Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Zimowy wieczór 28 stycznia 2011r. Centrum Handlowo-Rozrywkowe Gemini Park w Bielsku Białej. Okres przecen, tłumy ludzi, dyskretna muzyka w tle, sielankowy nastrój robiących zakupy.Radosny gwar zostaje nagle przerwany przez komunikat o natychmiastowej ewakuacji wszystkich ludzi znajdujących się w centrum. Jednemu z klientów nie smakuje kawa w kawiarni. Zdenerwowany wyciąga z torby karabin maszynowy. Zaczyna strzelać na oślep. Wzdłuż galerii sklepów na parterze przerażeni ludzie uciekają do wyjścia, ranni padają na posadzkę, ktoś przewraca się na schodach ruchomych… Krzyki, odgłosy szamotaniny, jęki rannych…

object2 Co by to było, gdyby działo się naprawdę

Ochrona Centrum Handlowo-Rozrywkowego Gemini Park sprawnie przeprowadza ewakuację budynku Centrum. Wezwana na miejsce dramatycznych wydarzeń jednostka antyterrorystyczna rozprawia się z uzbrojonym szaleńcem, który pada powalony przez psa policyjnego na ziemię. Zebrani przed budynkiem gapie wyrażają swój aplauz gromkimi brawami. Strażacy zabezpieczają budynek przed przyjazdem ekip ratownictwa medycznego. Pędzące na sygnale karetki wjeżdżają jedna za drugą na parking przed Centrum. Ratownicy wkraczają do środka, dokonują selekcji rannych i udzielają pierwszej pomocy.

Zwabieni kakofonią dźwięków gapie przyglądają się, jak służby medyczne pomagają poszkodowanym w namiotach ratowniczych. Obserwują przyjeżdżające i odjeżdżające karetki, pracę policjantów i strażaków… Napięcie osób zarządzających akcją rośnie. Ćwiczenia mają na celu symulację prowadzenia akcji ratowniczej w mega zdarzeniu.

W pierwszej części ćwiczeń przeprowadzono ewakuację kilku tysięcy osób z obiektu. W drugiej części przeprowadzono  symulację rozbrojenia osobnika uzbrojonego w karabin maszynowy który zranił kilkanaście osób w obiekcie. W trzeciej części przeprowadzono symulację działań medycznych na terenie obiektu, w którym w wyniku powstałej paniki po ataku uzbrojonego osobnika poważnych obrażeń doznało 70 osób. W tym 40 osób znajdowało się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Do działań zaangażowano 45 zespołów ratownictwa medycznego.

Działaniami medycznymi kierowały zespoły bielskiego pogotowia ratunkowego. Celem ćwiczeń była szybka stabilizacja poszkodowanych na miejscu zdarzenia, ustalenie priorytetów transportowych i właściwa alokacja poszkodowanych w szpitalach. Po raz pierwszy  do zarządzania działaniami medycznymi wykorzystano system wspomagania dowodzenia funkcjonujący w oparciu o rozwiązania teleinformatyczne firmy WASKO.S.A. System Wspomagania Dowodzenia autorstwa Wasko S.A. monitorował położenie ambulansów ratunkowych dojeżdżających na miejsce zdarzenia. Dyspozytorzy medyczni zarządzali przydzielaniem kolejnych zespołów do akcji ratunkowej. Ratownicy medyczni wyposażeni w urządzenia mobilne,  dokonywali oceny stanu pacjenta poprzez wprowadzenie danych do systemu. Kierujący akcją ratunkową na urządzeniu typu tablet posiadał dostęp do informacji ilu poszkodowanych jest na miejscu zdarzenia, jakie są ich obrażenia oraz jaka jest sugerowana kolejność transportu z miejsca zdarzenia do optymalnego miejsca hospitalizacji. Dyspozytor w centrum dyspozytorskim miał dostęp do wszystkich informacji wprowadzanych do systemu przez ratowników medycznych w trakcie prowadzenia akcji. Sprawna segregacja poszkodowanych i transport do szpitali z wykorzystaniem zaawansowanych technologii staje się faktem.

Ćwiczenia zakończyły się pełnym sukcesem. Wykazały zarówno dobre strony systemu ratownictwa medycznego, jak również elementy które należy poprawić w systemie kształcenia ratowników medycznych.

Film sensacyjny? Nie. „Atak uzbrojonego szaleńca” to jedno z zadań, przed którym stanęli uczestnicy VI Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym Szczyrk 2011, zorganizowanych przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe pod honorowym patronatem Minister Zdrowia Ewy Kopacz, Wojewody Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka oraz Powiatu Bielskiego. Mistrzostwa rozgrywane były w Szczyrku. Przez trzy dni wzięło  w nich udział kilkadziesiąt zespołów ratowniczych z całej Polski oraz ekipy z zagranicy (w tym z Ukrainy, Litwy, USA, Niemiec, Anglii, Irlandii oraz Belgii).

W rywalizacji zwyciężyły zespoły: NZOZ Nowy Szpital w Nakle i Szubinie , stacja Nakło nad Notecią, wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach stacja Pyskowice. Dwa pierwsze miejsca /identyczna liczba punktów/.

Drugie miejsce zajęła Wojewódzka stacja Pogotowia Ratunkowego w Katowicach
Trzecie miejsce przypadło Stacji ratownictwa medycznego w Chełmie SPZOZ
Najlepsza załogą zagraniczną okazała  Klinika Borys z Kijowa na Ukrainie.

Tekst i zdjęcia: Michał Żbikowski

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.