Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Płyty lądują w piwnicach, a ze sklepowych półek znikają sporadycznie „co bardziej” popularne egzemplarze. Najpierw odeszła do lamusa winylowa płyta, później kasety, teraz na naszych oczach rozmywają się one.Ostatnio nastał nowy trend kolekcjonerski. Polega na tym, że kupuje się oryginalne płyty najlepszych artystów, wierząc, że ich posiadanie za parę lat przyniesie ogromne zyski. Jednak czy istnieje w ogóle jakaś szansa, że kompakty osiągną równowartość winyli z lat 60′?

 

Choć odróżnia je nieporównywalna jakość w dźwięku to i tak przeciętny słuchacz mając do wyboru zakup nie tak taniej przecież płyty, a ściągnięciem jej z internetu wybierze opcję skompresowanej mp3, która pomieści nie jedną, a kilkanaście albumów w przenośnym odtwarzaczu, kiedy jeden oryginalny CD pomieści zaledwie 15 audio utworów.

 

Kiedyś z zakupem płyty wiązało się emocjonalne przeżycie, to było „coś”. Człowiek odsłuchiwał ją setki razy, rozwijał okładkę ze słowami, znał na pamięć wszystkie słowa. Ten zapach papieru, ta jakość dźwięku… Dziś podchodzimy do tego mniej sentymentalnie, nowe zespoły szybciej nas nudzą, rzadziej też je odsłuchujemy.

 

– Znacznie spadły nam obroty – mówi Bartosz, właściciel muzycznego sklepu – w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat, sprzedaż jest nieporównywalna, czasem ktoś kupi płytę, ale gdybyśmy chcieli jak dawniej prosperować z samej sprzedaży kompaktów, już dawno zamknęlibyśmy interes.

 

Ściąganie utworów, choć oburza wielu artystów – tłumaczących, że to nic innego jak okradanie ich z artystycznego dorobku – nikogo tak naprawdę nie dziwi. – Sam ściągam – mówi Piotr, gitarzysta w jednej z garażowych kapeli – gdybym był sławny, cieszyłbym się gdyby ludzie ściągali moje kawałki, nie mam nic przeciwko.

 

Po wprowadzeniu opłat za ściąganie plików z internetu, rynek branży muzycznej wzrósł kilkukrotnie. Wiele portali typy MySpace Music, czy internetowe radia dzięki utrzymywaniu z reklam oferują możliwość odsłuchiwanie dźwięku nieodpłatnie. Kto dzięki takim udogodnieniom wyda pieniądze na płytę?

 

Płyta odchodzi w zapomnienie, tak jak stało się z jej poprzednikami. Zastąpią ją trwalsze pliki o większej pojemności i łatwiejszym odbiorze. A jej posiadanie i kupno stanie się zajęciem hobbystów.

 

Aneta Bulkowska
foto: www.sxc.hu

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 2 w artykule: ”CD do lamusa”

  1. buy csgo items…

    With thanks for sharing this terrific web-site…

  2. CSGO pisze:

    CSGO…

    The information is quite important…