Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Jak znaleźć pracę z zakwaterowaniem w najlepszych hotelach, możliwością zwiedzania egzotycznych miejsc, poznania wielu ludzi, a przy tym gwarantującą dobrą zabawę? Nic prostszego, wystarczy dobra znajomość języka obcego, ciekawość świata i odrobina fantazji. Joanna już trzecie wakacje spędza w luksusowym Hiszpańskim kurorcie, nie wydając przy tym ani grosza, z prywatnego budżetu.

 

W internecie znalazłam ofertę, która zapewniała mi spędzenie wakacji w Hiszpanii w pięciogwiazdkowym hotelu i w dodatku zarabiając całkiem niezłe pieniądze, pomyślałam, że to żart, albo oszustwo – Opowiada.

 

Od razu zamknęła stronę i postanowiła więcej nie zawracać sobie głowy ofertą.

 

Rodzice wpajali mi zawsze, że nie ma nic za darmo – tłumaczy. Pomysł jednak nie dawał jej spokoju. W internecie znalazła mało informacji, ale dowiedziała się, że taka praca istnieje, trochę zmniejszyło jej obawy, co do jej wiarygodności, dlatego też wysłała swoje zgłoszenie na kasting.

 

Na spotkanie przyszło mnóstwo ludzi, ale tylko czworo miało dostać szansę. Asia po przyglądnięciu się ponad setce atrakcyjnych, prezentujących swoje talenty aktorskie i muzyczne kandydatkom, nie dawała sobie najmniejszych szans.

 

Kiedy zobaczyłam piękne, utalentowane dziewczyny, spanikowałam. Mnie brakowało urody, figury modelki i talentu, czułam się wyraźnie nie na miejscu, ale skoro już się zdecydowałam, postanowiłam, że spróbuję.” Odegrała improwizację, scenę kłótni, połączoną ze śmiechem, płaczem, a nawet krótką piosenką. Ale żaden z jurorów nie zdradził oznak zainteresowania. Po klasycznym „skontaktujemy się„, zdeprymowana wróciła do domu.

 

Jeszcze tego samego dnia, wieczorem zadzwonił telefon: „Gratulujemy, leci Pani do Hiszpanii„. Dopiero później pojawiły się obawy i wątpliwości.

 

Asię w tym roku można spotkać na Majorce. Razem z czwórką młodych chłopaków, trzech Hiszpanów i dwóch Niemców od rana ćwiczy choreografię, by wieczorem zaprezentować się przed hotelowymi gośćmi. Krótkie skecze, piosenki z playbacku i blondynka w roli zazdrosnego męża, przebrana za piosenkarkę improwizując znane utwory. Jej narodowość zdradzają jedynie słomkowe włosy, wyróżniające się na tle hiszpańskich brązów „tubylców”.

 

Improwizacja i scenariusze przedstawień leżą w ich rękach, sami decydują co zaprezentować, a od tego jak uda im się porozumieć między sobą, zależy końcowy efekt. Współpraca jednak nie jest łatwa. Wielokrotnie dochodzi do kłótni, szczególnie na początku, kiedy trzeba stworzyć jedną, uzupełniającą się całość.

 

Każdy musi znać swoje miejsce, wiedzieć kiedy należy się wycofać, a kiedy przejąć ster, ważny jest również lider.

 

Animator jednak nie ogranicza się jedynie do wieczornych spektakli. To praca na cały etat, przez cały czas trzeba dbać, aby goście w hotelu czuli się dobrze, należy z nimi rozmawiać i poświęcać im swój czas. Zwykle animator wysłuchuje wszystkich skarg i zażaleń.

 

Trzeba być niezwykle otwartym i życzliwym, a przede wszystkim cierpliwym, nie wolno nam się złościć na gości, mówić im, że nas wkurzają i że nie mamy wpływu na temperaturę wody w basenie, albo na to, że kelner się ociąga, wszystko musimy znosić z uśmiechem. Animator nie ma gorszego dnia – Opowiada dziewczyna.

 

Po całym dniu pracy, może pozwolić sobie na pójście do pokoju, dopiero kiedy goście, jakimi się opiekowała udali się do swoich.

 

Pod koniec dnia masz już zwyczajnie dosyć, marzysz żeby zasnąć, a tu dopiero zaczyna się wieczór, musisz wyjść do swoich gości, rozmawiać z nimi na ciekawe tematy. W krótkim czasie, żarty zaczynają cię drażnić, a ich obecność staje się ciężarem, ale musisz z nimi zostać do samego końca, nasza grupa śpi po 4-5 godzin dziennie – Dodaje.

 

Ewa pracująca w Egipcie jako animatorka, podobnie opisuje swoje przeżycia. Jako instruktorka fitnessu została zaangażowana, do prowadzenia zajęć muzycznych i aerobiku, ponadto prowadzi specjalne zajęcia z grupą dzieci.

 

To niezwykłe doświadczenie, wspaniała praca, pomaga poznać wielu ludzi, łączyć kultury, nigdzie nie nauczyłabym się tyle co tutaj. Tylko wciąż trzeba walczyć ze zmęczeniem, kiedy mam ochotę iść spać po ciężkim dniu, nie mogę sobie na to pozwolić, muszę zabrać gości na miasto, pokazać im dobre kluby, palić sziszę, opowiadać o kulturze, a od rana opiekować się ich dziećmi, wieczorem zaś wystawiać spektaklt, nad którym pracujemy pół dnia i przez cały ten czas być dostępna, energiczna i uśmiechnięta.

 

Aby zostać animatorem, nie trzeba mieć szczególnych zdolności aktorkich, chociaż są one mile widziane. Jeżeli wcześniej nie mieliśmy kontaktu ze sceną, ani nie mamy pewności, czy umiemy sobą interesować innych, nim zdecydujemy się na tę pracę, warto wcześniej zainwestować w krótki kurs animatora, daje on nam możliwość zapoznania się z obowiązkami, oraz przygotuje na sytuacje awaryjne. We wszystkich przypadkach wymagana jest sprawność fizyczna, ogromne pokłady energii i pozytywne nastawienie.

 

Są trzy sposoby, żeby dostać tę posadę. Pierwszy, zgłosić się na organizowany co jakiś czas kasting, gdzie wymagają od kandydata pokazu zdolności aktorskich. Drugi: Przez biuro turystyczne, a trzeci to zgodzić się, kiedy na wczasach w hotelu ktoś zaproponuje nam taką posadę, tak jak w przypadku Ewy.

 

Dla osób liczących przede wszystkim na zarobek, praca ta nie jest szczególnie opłacalna gdyż zarobki nie są zbyt wysokie (500-800 euro za miesiąc) jednak dla osób pragnących przeżyć niezapomnianą przygodę, poznać nowych ludzi i obce kultury, a przy tym zwiedzić cudowne miejsca, jest to z pewnością kusząca perspektywa.

 

Ta praca dała mi w kość, przyznaję, ale to jednocześnie najwspanialsze zajęcie, dlatego już zapowiedziałam, że w następnym roku, wyjeżdzam po raz kolejny, może tym razem Grecja? Kto wie? – Puentuje zadowolona Joanna.

 

Aneta Bulkowska

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.